MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/trump.jpg

Anketa: Shumica e amerikanëve kërkojnë largimin e menjëhershëm të TrumpitPesëdhjetë e shtatë për qind e amerikanëve duan që Presidenti republikan Donald Trump të hiqet menjëherë nga detyra, pasi ai inkurajoi një protestë këtë javë që u përshkallëzua në një trazirë me viktima brenda Kapitolit të Shteteve të Bashkuara, sipas një sondazhi të Reuters / Ipsos.

Shumica e tyre ishin sidoqoftë demokratë, me republikanët që me sa duket janë më mbështetës ndaj Presidentit Trump që shërben në ditët e fundit të mandatit të tij, i cili përfundon në 20 janar.

Sondazhi kombëtar i opinionit publik, i kryer të enjten dhe të premten, gjithashtu tregoi se shtatë në 10 nga ata që votuan për Presidentin Trump në nëntor, kundërshtuan veprimin e mbështetësve të skajshëm që hynë në Kapitol ndërsa ligjvënësit po mblidheshin për të vërtetuar fitoren në zgjedhje të demokratit Joe Biden.

Pothuajse 70% e amerikanëve të anketuar gjithashtu thanë se ata nuk i pranojnë veprimet e Presidentit Trump në prag të sulmit të së mërkurës. Në një tubim më herët gjatë ditës, Presidenti Trump kishte inkurajuar mijëra ndjekës të tij për të marshuar drejt Kapitolit.

Kaosi në Capitol Hill, në të cilin një oficer policie dhe katër të tjerë vdiqën, është dënuar gjerësisht nga demokratët dhe republikanët.

Të fundit

SHBA: Mbështesim dialogun e udhëhequr nga BE

Zëvendës ndihmëssekretari amerikan i Shtetit, Matt Palmer, ka deklaruar sot gjatë ditës se Shtetet e Bashkuara të Amerikën e mbështesin plotësisht procesin e dialogut Kosovë-Serbi të udhëh

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën të përgatitur nga Viola Von Cramon-Taubadel, de

DASH-i për shqetësimet e personelit diplomatik në Kosovë dhe në botë nga COVID-19

Departamenti amerikan i Shtetit i tha Zërit të Amerikës se deri tani ka siguruar vetëm 23 për qind të dozave të kërkuara të vaksinës kundër COVID-19 për diplomatët amerikanë. Ambasadori

Çka po ndodh me votat e diasporës?

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka refuzuar deri më tani 11,840 zarfe me fletëvotime nga diaspora të cilat kanë ardhur me postë. Sipas arsyeve që ka dhënë ky institucion dy kategoritë më të

Zbulohet një tjetër mutacion i Covid-19

Dy studime që do të publikohen së shpejti në SHBA ngrenë shqetësime në lidhje me shfaqjen e një variant të ri të koronavirusit që shkencëtarët po e mbajnë nën vëzhgim në Kaliforni. At

Nisin hetimet për zgjedhjet e 14 shkurtit

Prokuroria Speciale e Kosovës dhe prokuroritë themelore janë duke i ndërmarrë të gjitha veprimet hetimore për të gjitha rastet që kanë të bëjnë me procesin zgjedhor të 14 shkurtit, ka b

Info Tjera