MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/hoti-vucic-bruksel.jpg

BE pa datë për takimEnde nuk ka datë zyrtare të vazhdimit të takimeve në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

Caktimi i datave, sipas zëdhënësit të Bashkimit Evropian, Peter Stano, pritet të ndodhë shumë shpejt.

 “Datat e takimeve të ardhshme si në nivel të ekspertëve ashtu edhe në nivel të lartë do të bëhen publike shumë shpejt”, ka thënë ai për Klan Kosova.

Pyetur nëse temë e diskutimeve do të jetë themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, Stano është përgjigjur: “Në javën që shkoi është diskutuar në nivel ekspertësh për çështjen e pretendimeve financiare të të dyja palëve. Takimi i ardhshëm për aranzhimin e çështjes së komuniteteve jo shumicë do të mbahet në ditët në vijim”.

Ai është shprehur së më 7 shtator, Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq kanë rënë dakord për diskutimet mbi zgjidhjen e çështjeve financiare dhe të pakicave për të cilat pra do të diskutohet në të dy nivelet – nivelin e lartë dhe nivel ekspertësh.

Të fundit

Maqedonia rikthen masat shtrënguese

Të gjitha objektet hotelierike do të punojnë deri në orën 23:00, administrata shtetërore duhet ta organizojë punën nga shtëpia ose në turne, ndërsa kapaciteti i transportit publik do të ku

Prokuroria e Posaçme: Propozimi i presidentit Thaçi për mandatin e Gjykatës së Posaçme – jo kushtetues

Prokuroria e Posaçme me seli në Hagë, e cila trajton pretendimet për krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë, e cilësoi jo kushtetues propozimin e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi

Spoti i ri i Joe Biden me zërin e famshëm amerikan injoron totalisht Trump

Joe Biden, kandidat për president i Shteteve të Bashkuara ka publikuar spotin e rij në të cilin ka zgjedhur të flasë vetëm në fund. Gjatë gjithë videos e prezanton zëri i famshëm i aktorit

Pse u shua task-forca kundër korrupsionit, sipas shoqërisë civile

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur të hënën mbrëma, ka votuar për të shuar Departamentin Special Antikorrupsion, i cili funksiononte në kuadër të Prokurorisë Speciale. Për shuarjen

Një i vdekur dhe 130 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 818 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Hoti i përgjigjet Lajçakut: Nuk do të preket karakteri unitar i Kosovës

Kryeministri Avdullah Hoti i është përgjigjur emisarit special për dialog, Mirosllav Lajçak, ku tha se Kosova edhe Serbia duhet të bëjnë ndryshime Kushtetuese për të vënën në funksion Aso

Info Tjera