MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/borrel-1.jpg

Borrel: Dialogu në Bruksel, thelbësor për rrugën evropiane të KosovësShefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian ka thënë se zyrtarët nga Serbia dhe Kosova theksuan se ata i japin përparësinë më të lartë integrimit evropian dhe dialogut.

Josep Borrell iu përgjigj një pyetje nga një anëtar i Parlamentit Evropian mbi marrëdhëniet midis politikave të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara.

Kryediplomati evropian tha se pjesë të dokumentit të nënshkruar nga përfaqësuesit e Serbisë dhe Kosovës në Ëashington në fillim të shtatorit “bazohen në angazhimet e mëparshme të bëra nga të dyja palët në dialog” dhe mund të japin një “kontribut të dobishëm” për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, ligjërisht të detyrueshme “.

Duke iu përgjigjur një pyetje me shkrim nga deputetët e BE-së mbi marrëdhëniet politike BE-SHBA, dialogun Serbi-Kosovë, por edhe mbi “pavarësinë e zërit të BE-së në Ballkan”, Borrell theksoi se si presidenti serb ashtu edhe kryeministri i Kosovës në vizitat e fundit në Bruksel kanë theksuar se i japin përparësi integrimit evropian dhe dialogut të ndërmjetësuar nga BE, shkruan Aljazeera Balkans, transmeton Klan Kosova.

“Dialogu i sponsorizuar nga BE është një element kryesor i rrugëve të tyre evropiane”, tha ai.

Në përgjigje të një pyetje parlamentare, Borrell shtoi se udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë janë zotuar të dyfishojnë përpjekjet e tyre për të siguruar harmonizimin e mëtejshëm me BE në përputhje me angazhimet.

Të fundit

Mbi 600 raste të reja dhe 12 të vdekur

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Çfarë vendimesh mori qeveria

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, ka zhvilluar mbledhjen e saj të rregullt, të 45-tën me radhë, ku ka shqyrtuar dhe miratuar vendime dhe dokumente të

Borrell: Kishte propozim për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në

Pasivizimi i adresave të shqiptarëve po ndryshon strukturën etnike në Luginën e Preshevës

Deputeti shqiptar në Parlamentin serb, Shaip Kamberi thotë se ka vite që Serbia ka nisur pasivizimin e adresave të shqiptarëve që jetojnë në tri komunat jugore, në Preshevë, Medvegjë dhe Bu

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19

Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një s

Çfarë do të ndodhë me botën në vitin 2021, sipas The Economist?

Teksa e gjithë bota vijon të jetë nën ankthin e pandemisë Covid-19, me shifrat e infektimeve dhe vdekjeve që vijojnë të shtohen, sytë e njerëzimit janë nga viti i ardhshëm, ku dëshira kry

Info Tjera