MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/kuvend-shqiperi-780x439-1.jpg

Brukseli zyrtar: Shqipëria i ka përmbushur kushtet për anëtarësim, zgjedhjet testRikonfirmimi erdhi sërish nga dy përfaqësuesit e lartë të Komisionit Evropian, Joseph Borrell dhe Oliver Varhely pas përfundimit të takimi të radhës të Këshillit të Stabilizim-Asociimit Shqipëri-BE.

“Nuk ka ende një datë për konferencën e parë ndërqeveritare. E kemi diskutuar këtë çështje dhe kemi shprehur dëshirën tonë që kjo konferencë ndërqeveritare të ndodh sa më parë të jetë e mundur”, u shpreh Joseph Borrell.

“Sot ne kemi diskutuar ecurinë e Shqipërisë dhe gjetja jonë është që Shqipëria i ka përmbushur kushtet”, tha Varhely.

Pavarësisht lëvdatave, vendi ka një sfidë përpara që të bindë edhe vendet skeptike, zgjedhjet parlamentare të 25 prillit ku thirrja e Brukselit ishte e njëjtë me atë të amerikanëve.

“Ne theksojmë nevojën që listat e kandidatëve të kenë njerëz me integritet. Kjo është kyçe që të tregojë që vendi dëshiron vërtetë ta luftojë korrupsionin”, u shpreh Borrell.

Kritikat ndaj Brukselit që përsërit prej muajsh për shpërndarjen e vaksinave antiCOVID, kryeministri Edi Rama, ia tha në sy edhe zyrtarë të lartë të BE-së.

“Ne e vlerësojmë përpjekjen e komisionarit për të qenë në anën tonë në këtë moment kaq delikat kur ne, Shqipëria dhe vendet e tjera të rajonit u lamë mënjanë në shpërndarjen e vaksinave”, u shpreh kryeministri Rama.

Këtë herë vërejtjet shqiptare duket se nuk ranë në vesh të shurdhët. “Natyrisht nuk kemi harruar dhe nuk po harrojmë Ballkanin Perëndimor. Ne po punojmë shumë ditë e natë që të arrimë t’i marrim këto vaksina dhe t’i çojmë në këto rajone”, tha Varhely, raporton A2.

Gjatë konferencës, Edi Rama shprehu nën rreshta frikën se çështjet e pazgjidhura mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, do të mbajnë peng edhe Shqipërinë.

“Kur bëhet fjalë për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe për veçimin e tyre tanimë anasjelltas, shpresoj që kjo mos të ndodhë dhe të ecim bashkë në këtë drejtim. Megjithatë u tmerrova nga sekonda i parë që kuptova që kishin nisur diskutimet me bazë identiteti midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë sepse është diskutimi më i keq i mundshëm që mund të zhvillohet në një kohë kur kërkohet konsensus nga të gjithë anëtarët e BE”, tha Rama.

Në përfundim të takimit palët dolën me një deklaratë të përbashkët ku vlerësuan arritjet në fushën e zbatimit të ligjit dhe rëndësinë dhe ngritjen e institucioneve të drejtësisë.

Të fundit

Tayna: Njerëzit po shokohen kur po iu tregoj se jam duke agjëruar

Reperja e njohur, Tayna, ua ka uruar së fundmi të gjithë ndjekësve të saj Muajin e Shenjtë të Ramazanit. Në të njëjtën kohë, ajo duket se është duke agjëruar përgjatë muajit të madh

Gjithçka që duhet të dini para se të merrni vaksinën Pfizer

Mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër koronavirusit pritet të arrijnë në Kosovë deri në fund të qershorit. Programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka

Emra të rinj, qëndrime të vjetra – Raport për Kosovën në OKB

Takimet informuese të Këshillit të Sigurimit për Kosovën mblidhen në bazë të rezolutës 1244 të vitit 1999. Sipas saj, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, duhet të informojë rregullisht a

Mbi 13 mijë raste aktive me COVID-19

98 mijë e 835 persona janë infektuar me COVID-19 që nga 13 marsi i vitit të kaluar kur edhe u shfaqën dy rastet e para pozitive me këtë virus. Shkak i infektimit me COVID-19 në Kosovë kanë v

Qeveria ndanë 60 milionë euro për blerjen e vaksinave

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar nismën për negocimin e marrëveshjes kornizë së kredisë ndërmjet Kosovës dhe Bankës Zhvillimore të Këshillit të Evropës për financimin

12 të vdekur dhe mbi 1 mijë të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar

Info Tjera