MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/pt-1-800x450-1.jpg

Certifikata dixhitale për të vaksinuarit ose shëruarit nga Covid-19Komisioni Evropian ka zbuluar “certifikatën dixhitale jeshile” që lejon qytetarët e Be të cilët janë vaksinuar, kanë rezultuar negativ ose kanë kaluar Covid-19, të udhëtojnë lirshëm këtë verë.

Plani lejon gjithashtu shtetet jugore si Spanja, Greqia dhe Portugalia, ekonomia e të cilëve mbështetet në turizëm, të bëjnë marrëveshje bilaterale me shtetet jo-anëtare të BE, duke përfshirë Britaninë.

“Qëllimi ynë është të ndihmojmë shtetet anëtare të rikthejnë lëvizjen e lirë, në mënyrë të sigurt dhe të përgjegjshme,” u shpreh presidentja e komisionit, Ursula von der Leyen.

Dokumenti dixhital, i cili përfshin një kod QR dhe mund të mbahet në telefonin mobil, nuk quhet “pasaportë vaksinimi”.

Certifikata do të thotë thjesht që udhëtarët nuk do të kenë nevojë të karantinohen.

Certifikata është e disponueshme për të gjithë qytetarët të cilët mund të vërtetojnë që ose janë vaksinuar kundër Covid-19, janë testuar negativ, ose zotërojnë antitrupa pasi janë shëruar nga virusi.

Kjo certifikatë dixhitale vjen pas shumë përpjekjesh për muaj me radhë, për sjelljen e një sistemi të përbashkët, të përdorur gjerësisht në Evropë, me qëllim lehtësimin e lëvizjes brenda BE.

Të fundit

Takimi i parë Kurti – Vuçiq

Sot në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi, ku do të takohen kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç. Ndërsa për Qeverinë e Kosovës takimi i sotëm

Borrell: Kemi një momentum të ri dhe duhet ta shfrytëzojmë atë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nisur takimet të martën, më 15 qershor, në Bruksel në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve. Përfaqë

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

Info Tjera