MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/biden-3.jpg

Cilat janë kërkesat e Joe Biden ndaj EvropësPresidenti amerikan Joe Biden tha se i kishte sugjeruar Kryeministrit britanik Boris Johnson në një telefonatë të premten që vendet demokratike të krijojnë një plan infrastrukture si baraspeshë ndaj nismës kineze Rrugë e Unaza.

“I sugjerova se duhet të kemi një nismë, me pjesëmarrjen e shteteve demokratike, që të ndihmojmë komunitete në mbarë botën që kanë nevojë reale për ndihmë,” tha presidenti.

Nisma e Kinës, Rrugë e Unaza, është një plan për zhvillime infrastrukturore me vlerë prej disa trilionë dollarësh i filluar në 2013 nga Presidenti Xi Jinping me nisma për zhvillim e investime nga Azia Lindore në Evropë.

Projekti kinez, në përfundim të tij do të zgjeronte ndjeshëm ndikimin politik e ekonomik të Pekinit, duke zgjuar shqetësime në Perëndim.

Komentet e zotit Biden pasojnë deklaratat e tij të enjten se nuk do të lejojë që Kina t’ia kalojë Shteteve të Bashkuara si vendi më i fuqishëm në botë, duke u zotuar të investojë intensivisht që të garantojë se Amerika del me sukses në rivalitetin mes dy ekonomive më të mëdha të botës.

Presidenti amerikan ka në plan të prezantojë një nismë prej disa trilionë dollarësh për të modernizuar infrastrukturën amerikane. Ai tha të enjten se këto plane do të garantojnë shtimin e investimeve amerikane në teknologji të reja premtuese, si fizika kuantike, inteligjenca artificiale dhe bioteknologjia.

Megjithëse ka shprehur shqetësime dhe po përpiqet të nxisë investime të sektorit privat në projekte globale që konkurrojnë me nismat e Kinës në infrastrukturë, Uashingtoni nuk ka arritur të bindë vende të tjera të refuzojnë propozimet kineze përmes nismës për Rrugë e Unaza.

Mbi 100 vende kanë nënshkruar kontrata me Kinën për të bashkëpunuar në projekte infrastrukture si linja hekurudhore, porte, rrugë dhe objekte të tjera. Sipas një indeksi nga firma e të dhënave ekonomike Refinitiv, deri në mes të vitit të kaluar, ishin identifikuar mbi 2,600 projekte me vlerë 3.7 trilionë dollarë që kishin lidhje me këtë plan kinez.

Por Kina thotë se rreth 20% e projekteve të saj “janë ndikuar seriozisht” nga pandemia.

Projektet kineze janë kritikuar edhe nga disa vende që thonë se janë të kushtueshme dhe të panevojshme. Pekini ka reduktuar disa plane, pasi disa vende kërkuan rishikim, anulim apo reduktim në kontrata duke ngritur shqetësime për korrupsion, koston e lartë dhe dëmin ndaj sovranitetit.

Të fundit

Takimi i parë Kurti – Vuçiq

Sot në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi, ku do të takohen kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç. Ndërsa për Qeverinë e Kosovës takimi i sotëm

Borrell: Kemi një momentum të ri dhe duhet ta shfrytëzojmë atë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nisur takimet të martën, më 15 qershor, në Bruksel në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve. Përfaqë

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

Info Tjera