MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/trump-angry-finger-speech-780x439-1.jpg

Donald Trumpit do i ndalohet të mbajë poste të larta në administratën amerikane?Disa ligjvënës amerikanë kanë thënë se presidenti Donald Trump duhet të skualifikohet nga mbajtja e një posti politik sërish, pas fajësimit të tij të mërkurën për nxitjen e një turme që sulmoi Kapitolin, ndërsa ligjvënësit po certifikonin fitoren e presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Tani që Trump është fajësuar, Senati do të mbajë një seancë, që ai të mos mbajë më asnjëherë në jetën e tij një post të lartë në administratën amerikane. Ekspertët ligjorë thanë se skualifikimi mund të arrihej përmes procedurave të fajësimit ose ndryshimit të 14-të të Kushtetutës së SHBA.

Kushtetuta e SHBA-ve thotë se ka dy mënyra për të ndëshkuar një zyrtar të fajësuar: largimi nga detyra ose “skualifikimi për të mbajtur çdo post nderi, besimi ose fitimi në Shtetet e Bashkuara”.

Është përfunduar tashmë një aspekt ligjor, që fajëson Trumpin për nxitje të kryengritjes kur ai mbajti një fjalim për mbështetësit pak para se turma pro-Trump të sulmonte Kapitolin.

Trump ka të ngjarë të argumentojë në seancë se fjalimi i tij ishte i drejtë, bazuar në Amendamentin e Parë të Kushtetutës dhe se, ndërsa ai u tha mbështetësve të “luftonin”, ai nuk e kishte ndërmend atë si një thirrje të drejtpërdrejtë të dhunës.

Largimi i një zyrtari nga posti kërkon një “bindje” nga një shumicë e dy të tretave të Senatit, sipas Kushtetutës.

Vetëm një shumicë e thjeshtë është e nevojshme për skualifikimin nga postet.

Historikisht, kjo votë ndodh vetëm pas një dënimi.

Tre zyrtarë federalë në historinë e SHBA-ve janë skualifikuar përmes procedurave të fajësimit. Të tre ishin gjyqtarë federalë.

Kohët e fundit, në 2010 Senati hoqi dhe skualifikoi nga marrja e një posti zyrtar një gjykatës të Luizianës, sepse zbuloi se ishte përfshirë në korrupsion.

Të fundit

Ischinger i reagon Grenellit: Mandati juaj ka skaduar, lija Kosovën njerëzve të saj

Ish-diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger ka reaguar ndaj ish-emisarit të Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell i cili tha se komuniteti ndërkombëtar nuk e ka bërë gjithë at

PE kërkon nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Në Komisionin për politikë të jashtme të Parlamentit Evropian janë miratuar raportet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Me këto raporte, duke marrë parasysh se janë përmbushur të g

Ndryshon kategorizimi, ja cilat komuna hynë në zonën e kuqe

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka bërë katergorizimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000

Mbi 500 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar

Partitë pa qëndrim për zgjidhjen e Presidentit

Lëvizja Vetëvendosje, partia fituese e zgjedhjeve të 14 shkurtit, nuk parasheh se mund të ketë probleme për zgjedhjen e presidentit të Kosovës. Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osm

Shqipëria siguron 1.6 milionë vaksina

Nga marsi deri në qershor, do të bëhet një vaksinim masiv i popullsisë për t’i dhënë mundësi dhe shpresë turizmit këtë vit. Kryeministri Rama u shpreh sot optimist se ky projekt mund të

Info Tjera