MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/https___d1e00ek4ebabms.cloudfront.net_production_9e503960-f4c0-4eb6-8cd4-a8ed82056593.jpg

Edhe ​Holanda pezullon përdorimin e vaksinës AstraZenecaHolanda është bërë vendi i fundit që pezullon përdorimin e vaksinës kundër koronavirusit Oxford-AstraZeneca për shkak të shqetësimeve në lidhje me efektet anësore të mundshme.

Qeveria holandeze tha se masa, e cila do të zgjasë të paktën deri më 29 mars, ishte një masë paraprake.

Në një deklaratë, qeveria holandeze tha se kjo masë paraprake erdhi pas raporteve nga Danimarka dhe Norvegjia për efektet e mundshme anësore serioze.

“Ne nuk mund të lejojmë asnjë dyshim në lidhje me vaksinën. Ne duhet të sigurohemi që gjithçka është në rregull, kështu që duhet të ndalemi tani”, tha ministri holandez i Shëndetësisë Hugo de Jonge.

Ky vendim i qeverisë do të shkaktojë vonesa në programin holandez të vaksinimit.

Autoritetet kishin porositur paraprakisht 12 milionë doza të AstraZeneca, me gati 300,000 injektime të planifikuara në dy javët e ardhshme.

Më parë Republika e Irlandës mori një vendim të ngjashëm në lidhje me raportet e ngjarjeve të mpiksjes së gjakut te të rriturit në Norvegji.

Por Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nuk ka asnjë lidhje midis vaksinës dhe zhvillimit të mpiksjes së gjakut, shkruan A2.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), e cila aktualisht po kryen një rishikim të incidenteve të mpiksjes së gjakut, thotë se përfitimet e vaksinës vazhdojnë të tejkalojnë rreziqet e saj.

Danimarka, Norvegjia, Bullgaria, Islanda dhe Tajlanda tashmë kanë ndaluar përdorimin e tyre të vaksinës AstraZeneca.

Të fundit

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

1 mijë e 822 raste aktive me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107,447 raste nga 614,090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,243 raste të vdekjes. Num

Përfundon epoka 12 vjeçare e Netanyahut

Partitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër. Yair Lapid, udh

Info Tjera