MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/coronavirus-vaccine-bottles.jpg

Emiratet e Bashkuara Arabe miratojnë vaksinën Covid-19Qeveria e Emirateve të Bashkuara Arabe ditën e hënë në një deklaratë për shtyp ka lajmëruar se është miratuar përdorimi i një vaksinë kundër Covid-19 për punonjësit shëndetësorë.

Aktualisht vaksina është në fazën e tretë të testimit.

Ministri i Shëndetësisë Abdulrahman Al-Owais  tha se vaksina do të jetë në dispozicion për heronjë e linjës së parë të mbrojtjes, të cilët janë më të rrezikuar ndaj koronavirusit  pasi janë më të ekspozuar për shkak të punës së tyre.

Ai shtoi se përdorimi  i vaksinës është plotësisht në përputhje me rregulloret dhe ligjet.

“Ky përdorim emergjent i vaksinës është plotësisht në përputhje me rregulloret dhe ligjet që lejojnë një rishikim më të shpejtë të procedurave të licencimit”- thotë Abdulrahman Al-Owais

Kjo vaksinë është një ndër 26 vaksinat të cilat kanë arritur në fazën e provës te njerëzit.

Dr. Nawal Al-Kaabi, kreu i Komitetit Klinik Kombëtar për Koronavirusin, tha se  31,000 vullnetarë, që përfaqësonin 125 kombësi, kanë marrë pjesë në provat klinike.

Që prej fillimit të pandemisë Emiratet e Bashkuara Arabe kanë regjistruar mbi 80,000 raste të infektuarish nga Covid-19 dhe 399 viktima.  

Të fundit

Paralajmërohet lehtësimi i masave

Komiteti për koordinim dhe vlerësim të situatës emergjente me COVID-19 ka zhvilluar sot një takim, nga ku është thënë se gjendja epidemiologjike në vend është stabile. Ministri i Shëndet

Trump flet në OKB për marrëveshjen

Në një fjalim për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, mbajtur virtualisht, presidenti amerikan, Donald Trump, tha se 75 vjet pas Luftës së Dytë Botëtore dhe themelimit të OKB

CDC: Koronavirusi nuk përhapet përmes ajrit

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) hoqi të hënën udhëzimet paralajmëruese për transmetimin e mundshëm nga ajri të koronavirusit, duke thënë se projekt-reko

Hoti kërkon kujdes edhe pse është vënë nën kontroll virusi

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19. Ai gjatë një vizite në ShSKUK duke diskutuar me drejtorët e Klinikave është shprehur optimist se ven

Rreth 13 mijë të shëruar nga koronavirusi

Dy javët e fundit është raportuar rënie e rasteve të reja me Covid-19 në Kosovë, derisa është rritur edhe numri i të shëruarve, vetëm në 24 orët e fundit 104 pacient kanë fituar betejë

“Jemi shumë afër një vaksine anti COVID-19”

Moncef Slaoui, kreu i ekipit së qeverisë amerikane që po zhvillon një vaksinë kundër COVID-19, tha se “jemi shumë afër” një vaksine kundër virusit. “Ne jemi shumë afër”, tha Slaoui

Info Tjera