MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/shkolla.jpg

Ende pa vendim për procesin mësimorMinistri i Arsimit dhe Shkencës Ramë Likaj, në takimin me kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti dhe kryetarët e Komunave ka treguar planin se si parashihet të filloj mësimi.

Likaj tha se vendimi përfundimtar është përgatitur dhe përfundimisht brenda ditës ose në mbledhjen e ardhshme të qeverisë do të merret.

“Viti i ri shkollor të fillojë me datën 1 shtator për parashkollorët, klasët 1, 2, 3, 6 dhe 9 në fazën e parë, në fazën e dytë të fillojë me datën 7 shtator për klasën e 4, 5, ndërsa në fazën e tretë të fillojë me datën 10 shtator për klasët 7, 8, 9 dhe 11, 12. Natyrisht sipas tre skenarëve të përgatitur dhe nivelit të rrezikshmërisë. Ka komuna që i kanë bërë përgatitjet dhe i kanë kushtet dhe duan të shkojnë me planin A. Mësimi për disa kategori për nxënësit 7, 8, 9, 11 dhe 12 mund të jetë mësim i kombinuar 2 ditë shkollë dhe tri ditë në shtëpi. I kemi bërë edhe përgatitjet në distancë”, tha ai.

Likaj tha se të gjitha shkollat nuk kanë kapacitete për të organizuar mësimin sipas rekomandimeve të IKShPK-së.

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, tha se masterplani i MASh do të kalojë përmes qeverisë për hapjen e shkollave.

“Mastër plani do të kalojë në qeveri së shpejti dhe vendimin pastaj do ta merr ministria e Arsimit, duke i zhvilluar protokollet që tregojnë hap pas hapi çka ndodh. Sa i përket buxhetit komunat kanë 29 milionë euro për ti shpenzuar për nevojat e tyre edhe për fushën e arsimit dhe 10 milionë euro shtesë që i kemi nda për komunat për të menaxhuar me këtë situatë, plus janë 10 milionë euro shtesë në Ministrinë e Arsimit për të bërë përgatitjet e mësimit online”, tha ai.

Sa i përket lehtësimit të masave kundër covid-19, Hoti tha se nuk mund të thotë se do të shkojnë kah lehtësimi i masave pasi që numri i rasteve me fatalitet është i lartë.

Të fundit

Biden vazhdon të prij në sondazhe

15 ditë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, demokrati Joe Biden vazhdon të kryesojë në sondazhet kombëtare ndaj presidentit republikan Donald Trump, ndërsa miliona amerikanë

Qeveria nis zbatimin e marrëveshjeve të Uashingtonit

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka thënë sot se Qeveria e Kosovës është duke i bërë hapat e nevojshëm për zbatimin e marrëveshjes së Washingtonit. Në një njoftim në FCB, Hoti ka njo

118 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 828 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Zemaj shpalos detaje për shtrëngim të masave në dy faza ditore

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka paralajmëruar shtrëngim të masave pas rritjes së numrit të rasteve me Covid-19. Ai tha se këto masa do të jenë në dy faza ditore duke përfshirë e

Basha: Ahtisari ishte kompromisi që ka bërë Kosova

Gjatë javës që lamë pas, emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak ka bërë një deklaratë nga Beogradi që ka ngritur reagime të shumta në vend. Lajçak ka thënë se Ko

Kryeministrja që me thjeshtësinë e saj ka fituar simpatinë e botës

Shumë në botë e kanë zili Zelandën e Re që kanë Jacinda Ardern si kryeministre dhe dëshirojnë një person të tillë në krye të vendit të tyre. Ardern doli në skenën globale në vitin 20

Info Tjera