MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/https___cdn.cnn_.com_cnnnext_dam_assets_200623092652-02-eliot-engel-lead-image.jpg

Engel: Bisedime duhet të sjellin njohjenKryetar i Komisionit të Dhomës së Punëve të Jashtme, Eliot L. Engel ka dalë me një deklaratë rreth bisedimeve që do të bëhen në Shtëpinë e Bardhë.

“Rinisja e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë këtë javë në Uashington, DC është një zhvillim pozitiv. Konflikti midis dy vendeve ka zgjatur shumë dhe ka dëmtuar jetën e shumë njerëzve. Ajo ka ndaluar zhvillimin e rajonit dhe ka penguar integrimin e saj të plotë në Evropë. Longshtë koha e kaluar për të përfunduar mosmarrëveshjen një herë e përgjithmonë. Një zgjidhje përfundimtare e konfliktit duhet të përfshijë disa parime kryesore: Ajo duhet të çojë në njohjen reciproke nga Kosova dhe Serbia. Ajo duhet të hapë rrugën që Kosova dhe Serbia të hyjnë në të gjitha strukturat e Atlantikut të Veriut, duke përfshirë Bashkimin Evropian dhe NATO. Dhe, ajo duhet t’i japë Kosovës anëtarësim të plotë në Kombet e Bashkuara dhe organizata të tjera të rëndësishme ndërkombëtare në mënyrë që të mund të ecë përpara siç do të bënte çdo vend tjetër.

“Por, një vështrim i qartë i bisedimeve i lëshon vendin realitetit se një marrëveshje që i jep fund konfliktit nuk ka gjasa. Presidenti serb Vuçiç, i cili po e çon vendin e tij larg komunitetit të Atlantikut të Veriut dhe më afër Rusisë, ka kundërshtuar vendosjen e njohjes reciproke në tryezë. Në fakt, delegacioni serb thotë se po vjen në bisedime vetëm për të diskutuar çështje ekonomike. Ndërsa nuk ka asgjë negative në lidhje me rritjen e tregtisë dhe zhvillimit ekonomik, ky është një konflikt politik i cili kërkon një zgjidhje politike. Për më tepër, ekziston ende një drejtësi e pakët për viktimat e spastrimit etnik, përdhunimit dhe krimeve të tjera të luftës, duke përfshirë qytetarin amerikan vëllezërit Bytyci, të kryera më shumë se dy dekada më parë nga Qeveria e Millosheviçit, në të cilën Presidenti Vuçiç ishte ministër. Duhet të ketë përgjegjësi për autorët e krimit në mënyrë që njerëzit në të dy vendet të mund të përqafojnë të ardhmen”.

Engel ka thënë të jetë inkurajuar nga shefi i delegacionit të Kosovës në bisedime, Kryeministri Avdullah Hoti, që sipas tij ka vendosur një qëllim të qartë dhe të zbatueshëm për negociatat:” arritjen e një marrëveshjeje për njohjen reciproke, pa rrezikuar integritetin territorial të Kosovës “.

“Kosova meriton një të ardhme normale ku njerëzit e saj mund të udhëtojnë lirshëm dhe të qëndrojnë krah për krah me ato të demokracive në botë, përfshirë Shtetet e Bashkuara. Pas më shumë se dy dekadash armiqësie, unë shpresoj që të dy palët të angazhohen në mënyrë konstruktive me njëra-tjetrën dhe që Shtetet e Bashkuara të veprojnë si një ndërmjetës i ndershëm dhe i ndershëm për të ndihmuar kombet të përqafojnë dialogun dhe të arrijnë paqen.”

Të fundit

113 të shëruar dhe 47 raste me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Azerbajxhani dhe Armenia vazhdojnë luftimet, bota apelon për armëpushim

Pavarësisht thirrjeve ndërkombëtarë për vetëpërmbajtje, Armenia dhe Azerbajxhani kanë vazhduar për të dytën ditë me radhë luftime të ashpra, për shkak të rajonit të kontestuar të Nag

Hoti: Kemi qeverinë stabile, asociacioni nuk diskutohet

Kryeministri Avdullah Hoti edhe njëherë tha se tema e asociacionit nuk do të hapet më. “Asociacioni nuk diskutohet, do të kujdesen qe procesin e dialogut të shkojë përpara, nëse për ndonj

3 të vdekur në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Paralajmërimi i frikshëm i OBSH: Mund të kemi 2 milionë viktima nga COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar nga një rritje masive e numrit të viktimave nga pandemia e Coronës. Në SHBA numri i të infektuarve me Corona kaloi ndërkohë në një mil

Veteranët paralajmërojnë protesta

Për më shumë se tetë orë, dje është mbajtur e rrethuar ndërtesa e OVL-UÇK-së. Policia e EULEX-it, ka arrestuar figurat kryesore të kësaj organizate, ndërsa ka konfiskuar CD e materiale tj

Info Tjera