MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/fauci.jpg

Fauci mbështet planin e Biden, 100 milionë doza të vaksinës të shpërndara në 100 ditëEksperti i sëmundjeve ngjitëse Dr. Anthony Fauci, ka thënë se deklarata e presidentit të ri të zgjedhur Joe Biden që 100 milionë doza të vaksinës kundër coronavirusit të shpërndahen brenda 100 ditëve është një gjë e mundshme.

Planin ambicioz Biden e shpalosi gjatë të enjtes si pjesë e planit të rimëkëmbjes ekonomike prej 1.9 trilion dollarë, që përfshin 400 miliardë dollarë tjerë në luftën kundër COVID-19, transmeton Telegrafi.

Qëllimi është që 100 milionë doza të vaksinës që shpërndahen brenda 100 ditëve, e Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të prijnë sa i përket numrit të infektuarve por edhe të viktimave të COVID-19.

Vetëm të premten më shumë se 3.258 vdekje janë regjistruar dhe 209,560 raste të reja në SHBA – duke u bazuar në të dhënat më të fundit nga Universitetit John Hopkins.

Të fundit

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

1 mijë e 822 raste aktive me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107,447 raste nga 614,090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,243 raste të vdekjes. Num

Përfundon epoka 12 vjeçare e Netanyahut

Partitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër. Yair Lapid, udh

Info Tjera