MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/mom-and-son-wearing-face-mask-thumbnail.png

Fëmijët mbi 12 vjeç të mbajnë maska si të rrituritOrganizata Botërore e Shëndetësisë në përpjekje për të përmirësuar situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit, u ka rekomanduar fëmijëve mbi 12 vjeç të mbajnë maska në ambientet publike njëjtë si të rriturit.

Ky udhëzim vlen në veçanti kur ata nuk mund ta kenë të mundur mbajtjen e distancës për të paktën një metër nga të tjerët, shpjegon agjensia shëndetësore e KB në udhëzimet e reja të krijuara në bashkëpunim me UNICEF.

Rastet e infektimeve me Covid-19 në të gjithë botën po pësojnë një rritje të ndjeshme dhe të gjitha shtetet po rishikojnë edhe njëherë masat parandaluese.

Të fundit

Dy të vdekur dhe 43 raste të reja

Siç njofton IKSHPK, gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 589 mostra të marra nga S

Zaev: Hapja e kufijve në duart e autoriteteve shëndetësore

Kryeministri Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp, pas përurimit të vitit të ri shkollor ka komentuar zërat për përçarje mes ministrave të BDI-së dhe LSDM-së në lidhje me vendimin

Hoti: Asociacioni është temë e mbyllur

Kryeministri Avdullah Hoti është shprehur i sigurt se Kosova nuk do të bëjë kompromise për të arritur marrëveshjen finale me Serbinë. Ai u shpreh i pasigurt për mënyrën e vazhdimit të dia

Policia me aksion të ri në Karaçevë

Prokuroria Themelore në Gjilan, ka njoftuar se në orët e para të mëngjesit të 01 Tetorit 2020, zyrtarët e agjencive të zbatimit të ligjit nga Policia e Kosovës, Inspektorati Policor i Kosov

Hysni Gucati paraqitet sot në Speciale

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK) Hysni Gucati do të paraqitet sot për herë të parë para Dhomave të Specializuara në Hagë. G

Kosova i bashkohet aksionit të Interpolit

Kosova është pjesë e shteteve pjesëmarrëse në një aksion të kryer nga INTERPOL-i dhe Europoli ku është luftuar krimi i organizuar me ç’rast janë arrestuar 166 persona. Sipas një njoftim

Info Tjera