MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/Seanca-Plenare-e-Kuvendit-Te-Kosoves-1-2.jpg

“Fillimisht kuvendi, më pas presidenti e në fund qeveria”Për shkak të afatit të ngushtë ligjor për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit, njohësit e Kushtetutës propozojnë që menjëherë pas konstituimit të kuvendit të votohet për të parin e shtetit.

Pas kësaj, ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, thotë se mund të votohet edhe qeveria e re.

Njësoj mendon edhe Dorajet Imeri pasi, sipas tij, nëse nuk zgjidhet presidenti deri më 6 prill, vendi shkon sërish në zgjedhje.

Por të kundërtën e thotë Rreze Hoxha-Zhujaj nga Grupi për Studime Politike Juridike. Sipas saj, ka ende kohë që fillimisht të votohet për kabinetin qeveritar. Kurse më pas mund të votohet edhe për presidentin.

Në bazë të procedurave, fillimisht duhet të certifikohen rezultatet zgjedhore. Më pastaj të konstituohet legjislatura e tetë. Votimi i qeverisë kërkon 61 vota, kurse presidenti i ri zgjedhet me 80 deputetë të pranishëm dhe me shumicë votash pro.

Të fundit

Ischinger i reagon Grenellit: Mandati juaj ka skaduar, lija Kosovën njerëzve të saj

Ish-diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger ka reaguar ndaj ish-emisarit të Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell i cili tha se komuniteti ndërkombëtar nuk e ka bërë gjithë at

PE kërkon nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Në Komisionin për politikë të jashtme të Parlamentit Evropian janë miratuar raportet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Me këto raporte, duke marrë parasysh se janë përmbushur të g

Ndryshon kategorizimi, ja cilat komuna hynë në zonën e kuqe

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka bërë katergorizimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000

Mbi 500 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar

Partitë pa qëndrim për zgjidhjen e Presidentit

Lëvizja Vetëvendosje, partia fituese e zgjedhjeve të 14 shkurtit, nuk parasheh se mund të ketë probleme për zgjedhjen e presidentit të Kosovës. Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osm

Shqipëria siguron 1.6 milionë vaksina

Nga marsi deri në qershor, do të bëhet një vaksinim masiv i popullsisë për t’i dhënë mundësi dhe shpresë turizmit këtë vit. Kryeministri Rama u shpreh sot optimist se ky projekt mund të

Info Tjera