MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/Vaksina-768x432-1.jpg

Gjermani, vaksina kundër virusit gati në fillim të vitit 2021Qendra gjermane për Kontrollin e Sëmundjeve, Instituti Robert Koch (RKI), pret që një ose më shumë vaksina anti COVID-19 të jenë në dispozicion deri në fillim të vitit 2021.

“Me sa dimë tani, ne po presim që BE të miratojë një ose më shumë vaksina COVID-19 në fillim të vitit 2021 dhe dozat e para të prodhimit pastaj mund të tregtohen dhe shpërndahen”, shkroi RKI në buletinin e saj të fundit epidemiologjik.

“Sidoqoftë, nuk do të ketë doza të mjaftueshme në dispozicion që të gjithë ta marrin vaksinën menjëherë”, shtoi RKI.

RKI këshilloi Komisionin e Vaksinimit që të krijojë mekanizma për t’u dhënë përparësi personave dhe të sigurohet që rezervat e disponueshme të përdoren në mënyrën më të mirë të mundshme. /DPA/

Të fundit

Greqia dhe Turqia bien dakord për bisedime

Greqia dhe Turqia të martën ranë dakord të rinisnin bisedimet në një përpjekje për të zgjidhur pretendimet e tyre të diskutueshme detare në Mesdhe. Njoftimi nga Athina dhe Ankaraja erdhi pa

Paralajmërohet lehtësimi i masave

Komiteti për koordinim dhe vlerësim të situatës emergjente me COVID-19 ka zhvilluar sot një takim, nga ku është thënë se gjendja epidemiologjike në vend është stabile. Ministri i Shëndet

Trump flet në OKB për marrëveshjen

Në një fjalim për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, mbajtur virtualisht, presidenti amerikan, Donald Trump, tha se 75 vjet pas Luftës së Dytë Botëtore dhe themelimit të OKB

CDC: Koronavirusi nuk përhapet përmes ajrit

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) hoqi të hënën udhëzimet paralajmëruese për transmetimin e mundshëm nga ajri të koronavirusit, duke thënë se projekt-reko

Hoti kërkon kujdes edhe pse është vënë nën kontroll virusi

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19. Ai gjatë një vizite në ShSKUK duke diskutuar me drejtorët e Klinikave është shprehur optimist se ven

Rreth 13 mijë të shëruar nga koronavirusi

Dy javët e fundit është raportuar rënie e rasteve të reja me Covid-19 në Kosovë, derisa është rritur edhe numri i të shëruarve, vetëm në 24 orët e fundit 104 pacient kanë fituar betejë

Info Tjera