MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/entoni-godrfi-tanjug.jpg

Godfrey: Marrëveshja e Uashingtonit është përkushtim politik, jo detyrim ligjorAmbasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Serbi, Anthony Godfrey, vlerësoi se e sheh Marrëveshjen e Uashingtonit si përkushtim politik, dhe jo një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme, sepse ideja e normalizimit ekonomik është e rëndësishme dhe sjell shpresë se niveli i jetesës së qytetarëve do të përmirësohet.

Shoh përfitim dhe përparësi të madhe dhe jam shumë i lumtur që (Richard) Grenell dhe (Adam) Boehler arritën të vijnë në Beograd shpejt pas marrëveshjes së Uashingtonit, tha dje Godfrey për televizionin Nova S, transmeton “Danas”.

Uashingtoni do të përmbushë premtimet e tij, tha Godfrey, dhe vlerësoi se hapja e zyrës së Agjencisë Amerikane të Zhvillimit (DFC) në Beograd është një sinjal i qartë se Shtetet e Bashkuara duan rezultate nga marrëveshja për normalizimin ekonomik.

Shtetet e Bashkuara shpresojnë të arrijnë një marrëveshje midis Prishtinës dhe Beogradit, e cila do të prodhojë të dy palët në mënyrë të pavarur. Ne nuk mund të imponojmë një zgjidhje që do të jetë e përhershme, por ajo duhet të vijë nga të dy palët, të jetë në interesin e tyre dhe prandaj do të ketë kompromise nga të dy palët, theksoi Godfrey.

Normalizimi ekonomik nuk është konkurrencë me BE-në, por hapi që kemi ndërmarrë është një hap shtesë për atë që tashmë po ndodh në Bruksel dhe BE-ja ka përparësi në çështjet politike, shtoi ai.

Godfrey vuri në dukje se DFC-ja është një organizatë që ka mbështetje jopartiake në Amerikë, dhe çfarëdo që të ndodhë në zgjedhjet presidenciale amerikane, ajo zyrë do të punojë këtu dhe rezultatet e marrëveshjes së Shtëpisë së Bardhë do të shihen, pavarësisht nga rezultatet e atyre zgjedhjeve.

Shpresoj se do të jemi në gjendje ta mbajmë këtë vrull në marrëdhëniet serbo-amerikane, deklaroi ai dhe theksoi se është inkurajuese dhe një kënaqësi për të që të bëjë të qartë se çfarë Amerika shpreson të arrijë Serbia.

Ne nuk duam që Serbia të jetë në një pozitë të shtypur, por ne duam që ajo të jetë një vend i prosperuar, në paqe me fqinjët e saj dhe të lëvizë drejt Evropës, tha Godfrey.

Godfrey tha se po bashkëpunon me opozitën dhe se shpreson që të krijohej një dialog politik më i larmishëm, duke shtuar se ai është dakord me kolegët e tij evropianë që mos marrja pjesë në dialog politik nuk ishte një ide e mirë.

Të fundit

Maqedonia rikthen masat shtrënguese

Të gjitha objektet hotelierike do të punojnë deri në orën 23:00, administrata shtetërore duhet ta organizojë punën nga shtëpia ose në turne, ndërsa kapaciteti i transportit publik do të ku

Prokuroria e Posaçme: Propozimi i presidentit Thaçi për mandatin e Gjykatës së Posaçme – jo kushtetues

Prokuroria e Posaçme me seli në Hagë, e cila trajton pretendimet për krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë, e cilësoi jo kushtetues propozimin e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi

Spoti i ri i Joe Biden me zërin e famshëm amerikan injoron totalisht Trump

Joe Biden, kandidat për president i Shteteve të Bashkuara ka publikuar spotin e rij në të cilin ka zgjedhur të flasë vetëm në fund. Gjatë gjithë videos e prezanton zëri i famshëm i aktorit

Pse u shua task-forca kundër korrupsionit, sipas shoqërisë civile

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur të hënën mbrëma, ka votuar për të shuar Departamentin Special Antikorrupsion, i cili funksiononte në kuadër të Prokurorisë Speciale. Për shuarjen

Një i vdekur dhe 130 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 818 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Hoti i përgjigjet Lajçakut: Nuk do të preket karakteri unitar i Kosovës

Kryeministri Avdullah Hoti i është përgjigjur emisarit special për dialog, Mirosllav Lajçak, ku tha se Kosova edhe Serbia duhet të bëjnë ndryshime Kushtetuese për të vënën në funksion Aso

Info Tjera