MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/turk-grecce.jpg

Greqia dhe Turqia bien dakord për bisedimeGreqia dhe Turqia të martën ranë dakord të rinisnin bisedimet në një përpjekje për të zgjidhur pretendimet e tyre të diskutueshme detare në Mesdhe.

Njoftimi nga Athina dhe Ankaraja erdhi pas më shumë se një muaji tensionesh në rritje që i çuan të dy vendet në prag të një konflikti të plotë.

“Greqia dhe Turqia kanë rënë dakord të mbajnë raundin e 61-të të bisedimeve eksploruese në Stamboll, në të ardhmen e afërt”, tha Ministria e Jashtme Greke në një deklaratë, pa specifikuar një datë.

“Rinisja e kontakteve midis Greqisë dhe Turqisë janë bisedime, më shumë sesa negociata. Kryerja e bisedimeve do të thotë që ne po përpiqemi të gjejmë rregulla mbi bazën e të cilave do të negociojmë”, tha Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias në Athinë, në një shenjë se sa larg janë aktualisht të dy palët.

Më herët gjatë ditës, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mbajti një videokonferencë me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe Kancelaren gjermane Angela Merkel.

Qeveria turke tha në një deklaratë pas takimit se “marrëdhëniet Turqi-BE u diskutuan në mënyrë gjithëpërfshirëse” dhe “zhvillimet në Mesdheun Lindor u përpunuan [dhe] u deklarua se Turqia dhe Greqia ishin të gatshme të fillojnë bisedimet”.

“Presidenti Erdogan deklaroi se hapat që do të ndërmerren nga Greqia do të ishin të rëndësishëm në drejtim të ringjalljes së bisedimeve dhe kanaleve të tjera të dialogut dhe rrjedhës së marrëveshjes së arritur”, tha deklarata.

Ka pasur 60 raunde bisedimesh në hapësirën e 14 viteve midis dy fqinjëve që sollën pak përparim para se këto marrëdhënie të ftoheshin në vitin 2016.

Greqia dhe Turqia kanë mosmarrëveshje të kahershme mbi një larmi çështjesh, duke përfshirë kërkimet e Ankarasë për energji në ujërat e diskutueshme.

Marrëdhëniet arritën një pikë të ulët në fillim të gushtit kur Oruç Reis, një anije turke, u dërgua për të kryer kërkime sizmike në atë që Greqia e konsideron shelfin e saj kontinental, pjesë e përpjekjeve më të gjera të Ankarasë për kërkimin e energjisë në ujërat e diskutueshme në Mesdheun Lindor.

Për më shumë se një muaj, flotilat e flotës greke dhe turke ishin rreshtuar kundër njëri-tjetrit.

Javën e kaluar, pas një shtytje të fortë diplomatike nga aleatët ndërkombëtarë, veçanërisht Gjermania, Oruç Reis u kthye në portin në Antalias, duke hapur rrugën për bisedime.

Të fundit

Pse u shua task-forca kundër korrupsionit, sipas shoqërisë civile

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur të hënën mbrëma, ka votuar për të shuar Departamentin Special Antikorrupsion, i cili funksiononte në kuadër të Prokurorisë Speciale. Për shuarjen

Një i vdekur dhe 130 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 818 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Hoti i përgjigjet Lajçakut: Nuk do të preket karakteri unitar i Kosovës

Kryeministri Avdullah Hoti i është përgjigjur emisarit special për dialog, Mirosllav Lajçak, ku tha se Kosova edhe Serbia duhet të bëjnë ndryshime Kushtetuese për të vënën në funksion Aso

Shqipëria dhe Greqia i drejtohen Hagës për çështjen e detit

Greqia dhe Shqipëria bien dakord. Çështja e detit do të zgjidhet nga një palë e tretë, që do jetë Gjykata Ndërkombëtare. Ministri i Jashtëm grek Nikods Dendias ishte sot në Tiranë në ku

Caktohet data e zgjedhjeve për dy komunat pa kryetar

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka shpallur datën e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar në Komunën e Podujevës dhe për Kryetar në Komunën e Mitrovicës së Veriut

4 shtete hyjnë në listën që u kërkohet testi PCR për të hyrë në Kosovë

Italia, Kroacia, Polonia dhe Lihtenshtajni, i janë bashkuar listës së vendeve, shtetasit e të cilave nuk mund të hyjnë në Kosovë pa e poseduar një test PCR-Negativ. Deri tash, pjesë e kësaj

Info Tjera