MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/hoti-ne-kuvend-1-1920x1280-1.jpg

Hoti: Në Bruksel diskutohet vetëm për njohje reciprokeKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti tha se po raporton për herë të katërt për dialogun.

Hoti tha se dialogu ka filluar më 10 korrik në samitin e Parisit, ky samit ishte virtual.

“Në përputhje me parimet e dialogut, u krijuan trupat për dialog, u emërua edhe koordinatori për dialogun me Serbinë. Dialogu në Bruksel ka vazhduar në formën me koordiantorët, në Bruksel bisedohet ekskluzivisht për elementet e marrëveshjes së përgjithshme për njohje”, deklaroi Hoti.Deri sa nuk ka pajtim për njohje Hoti tha se bisedimet e tjera janë vetëm në parim.

Hoti thotë se Kosova nuk do marrë asnjë zotim pa e pranuar Serbia Kosovën si shtet të pavarur.

Kryemnistri tha se mori mbështetje për marrëveshjen përfundimtare nga Lajçak dhe Palmer.Tema e Asociacionit tha Hoti se nuk do të hapet sepse është temë e mbyllur.“Kosova ka hyrë në këtë dialog vetëm për njohje reciproke,a sgjë nuk nënshkruhet deri të nënshkruhet marrëveshja përfundimtare, marrëveshje për normalizim të marrëdhënieve pas njohjes reciproke, do jetë marrëveshje me zgjidhje të përhershme, ndryshe nuk do të ketë marrëveshje”, deklaroi Hoti.

Të fundit

Grenell me mesazh për komunitetin shqiptar në Amerikë

Richard Grenell, i dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi u është drejtuar shqiptaro-amerikanëve përmes një video mesazhi duke i inkurajuar që ta pran

Shefi i diplomacisë gjermane: Dialogu nuk ka alternativë tjetër përveç marrëveshjes gjithëpërfshirëse

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Mass, ka thënë se për Kosovën dhe Serbinë nuk ka alternativë tjetër përveç dialogut dhe marrëveshjes gjithëpërfshirëse. Shefi i diplo

Salih Mustafa deklarohet i pafajshëm para Speciales

Ish pjesëtari i UÇK-së, Salih Mustafa, është deklaruar sot i pafajshëm për akuzat për krime lufte para Gjykatës në Hagë. Gjatë seancës së sotme, Mustafa, e quajti Gjykatën Speciale si s

Rekord rastesh të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 932 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Delegacionet diskutojnë për zgjidhjen e pretendimeve financiare dhe pronën

Nesër në Bruksel flasim për financat dhe çështjen e pronave Zyra për media e kryeministrit të Kosovës ka njoftuar se nesër në takimin mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel do të diskutohet

Selimi: Kosova rrezikon t’i humb 300 milionë euro në arbitrazh

Kosova nuk e ka humbur asnjë rast në arbitrazh, por që rrezikohet që të humb 300 milionë euro. Së fundmi janë fituar dy raste, derisa gjatë këtij viti i janë mbrojtur vendit mbi 10 milionë

Info Tjera