MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/skender-hyseni.jpg

Hyseni në SHBA, për koordinim rreth dialogutKoordinatori shtetëror i Kosovës për dialogun me Serbinë, Skender Hyseni, sot do të udhëtojë për në Uashington, ku do të zhvillojë takime me zyrtarë të lartë të Departamentit të Shtetit amerikan, me qëllim të koordinimit rreth procesit të dialogut.

Hyseni para nisjes tha se në Bruksel po zhvillohen negociata të vështira për elementet e marrëveshjes finale e cila, sipas tij, ka për synim njohjen reciproke me Serbinë.

Ndryshe, të enjten në Bruksel, ai zhvilloi një raund tjetër bisedimesh me Serbinë në nivel ekspertësh.

Skënder Hyseni i cili është pjesë e Lidhjes Demokratike të Kosovës, është emëruar koordinator shtetëror për dialogun e Kosovës me Serbinë më 21 korrik.

Skënder Hyseni ka qenë ministër i parë i Punëve të Jashtme i Kosovës nga viti 2008 deri 2010, ndërsa nga viti 2014 deri në vitin 2017 ministër i Punëve të Brendshme.

Ai ka qenë deputet i LDK-së në Kuvendin e Kosovës për disa legjislatura me radhë.

Dialogu Kosovë-Serbi pas një takimi virtual më 12 korrik ka rifilluar me takime në Bruksel më 16 korrik mes kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiq, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, pas më shumë se 20 muajsh qëkur ishte ndërprerë ky proces, me arsyetimin e Serbisë se nuk mund të ketë dialog me kushte, pasi Kosova vendosi taksën ndaj mallrave serbe.

Një takim tjetër në kuadër të këtij procesi është paralajmëruar në fillim të shtatorit të këtij viti.

Të fundit

OBSH: Nuk ka shkop magjik për Covid-19

Zgjidhjet që kemi në dispozicion tani mund të na ndihmojnë ta mundim shtypim dhe ta kontrollojmë koronavirusin, deklaroi drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus në konfe

250 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 454 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve n

Zvicër: Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani 35,550 infektime

Statistikat e fundit tregojnë se në Zvicër që nga fillimi i pandemisë e deri tani ka gjithsej 35,550 infeksione me koronavirus, shkruan albinfo.ch. Nga numri total i të prekurve, në Zvicër jan

Erdogan e thërret në telefon Thaçin

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan ia ka uruar përmes telefonit festën e Kurban Bajramit, presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Sipas njoftimit të Drejtorisë së Komunikimeve të Presid

Hoti sqaron: Në momentin që u testova u vetizolova

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka dhënë sqarim lidhur me testimin e tij për COVID-19. Hoti ka reaguar po ashtu edhe ndaj deklarimeve se ai nuk ishte vetizoluar pas testimit. Ai tha se nga m

Kryeministri Hoti me Covid-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka njoftuar se pas testimeve ka dalë pozitiv me Covid-19. “Nuk kam shenja, përveç një kollë shumë të lehtë. Nga sonte jam në izolim për dy javët

Info Tjera