MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/Vaccine-3.jpg

Ja sa vaksina kanë mbërritur deri tani në vendet e Ballkanit PerëndimorNdërsa shtete në mbarë botën janë në garë për të siguruar sa më shumë vaksina kundër Covid për të imunizuar popullatën e tyre, në rajon listën për numrin më të lartë të vaksinave e kryeson Serbia.

Ajo ka marrë deri më tani 2.664.460 vaksina anti-Covid nga katër kompani farmaceutike, përkatësisht Sinopharm, Pfizer, Sputnik dhe AstraZeneca.

Fill pas sa renditet vendi jonë, Shqipëria, me 80.325 doza vaksine nga Pfizer dhe AstraZeneca.

Bosnje dhe Hercegovina ka marrë 52.000 vaksina nga Sputnik dhe AstraZeneca.

Mali i Zi ka marrë 44.000 doza vaksine nga Sinopharm dhe Sputnik, Maqedonia e Veriut 11.190 vaksina Phizer dhe Sputnik.

Shteti i vetëm në rajon që nuk ka marrë ende asnjë dozë të vetme vaksine është Kosova.

Pas mbërritjes së dozave të para nga AstraZeneca në Shqipëri, kryeministri Rama deklaroi se Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri do të vihet në kontakt me Ministrinë e Shëndetësisë në Kosovë për të bërë të mundur vaksinimin në Kukës të mjekëve dhe infermierëvë të spitaleve Covid në Kosovë, duke nisur me atë të Prishtinës.

Të fundit

Takimi i parë Kurti – Vuçiq

Sot në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi, ku do të takohen kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç. Ndërsa për Qeverinë e Kosovës takimi i sotëm

Borrell: Kemi një momentum të ri dhe duhet ta shfrytëzojmë atë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nisur takimet të martën, më 15 qershor, në Bruksel në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve. Përfaqë

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

Info Tjera