MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/Vaccine-3.jpg

Ja sa vaksina kanë mbërritur deri tani në vendet e Ballkanit PerëndimorNdërsa shtete në mbarë botën janë në garë për të siguruar sa më shumë vaksina kundër Covid për të imunizuar popullatën e tyre, në rajon listën për numrin më të lartë të vaksinave e kryeson Serbia.

Ajo ka marrë deri më tani 2.664.460 vaksina anti-Covid nga katër kompani farmaceutike, përkatësisht Sinopharm, Pfizer, Sputnik dhe AstraZeneca.

Fill pas sa renditet vendi jonë, Shqipëria, me 80.325 doza vaksine nga Pfizer dhe AstraZeneca.

Bosnje dhe Hercegovina ka marrë 52.000 vaksina nga Sputnik dhe AstraZeneca.

Mali i Zi ka marrë 44.000 doza vaksine nga Sinopharm dhe Sputnik, Maqedonia e Veriut 11.190 vaksina Phizer dhe Sputnik.

Shteti i vetëm në rajon që nuk ka marrë ende asnjë dozë të vetme vaksine është Kosova.

Pas mbërritjes së dozave të para nga AstraZeneca në Shqipëri, kryeministri Rama deklaroi se Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri do të vihet në kontakt me Ministrinë e Shëndetësisë në Kosovë për të bërë të mundur vaksinimin në Kukës të mjekëve dhe infermierëvë të spitaleve Covid në Kosovë, duke nisur me atë të Prishtinës.

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera