MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/vaksina-e1595525967534.jpg

“Jemi shumë afër një vaksine anti COVID-19”Moncef Slaoui, kreu i ekipit së qeverisë amerikane që po zhvillon një vaksinë kundër COVID-19, tha se “jemi shumë afër” një vaksine kundër virusit.

“Ne jemi shumë afër”, tha Slaoui të hënën në CNBC.

“Në fakt, ky është një program i pashembullt”, pohoi ai.

Në Shtetet e Bashkuara, ka tre vaksina në provat e fazës së tretë dhe një e katërt është planifikuar të fillojë shumë shpejt, tha Slaoui.

Dy nga provat e fazës së tretë në SHBA kanë rekrutuar pothuajse plotësisht numrat e paraqitur në planet e tyre origjinale, raporton CNN.

“Në të vërtetë, leximi i këtyre tri fazave është 50 për qind e përgjigjes së pyetjes. Kur do lexojmë efikasitetin? Kjo do të ndodhë diku midis tetorit dhe dhjetorit, janarit. Sa më gjatë të presim, aq më shumë ka të ngjarë të ndodh”, tha ai.

Arsyeja që nuk dihet dhe nuk mund të parashikohet është sepse varet nga numri i rasteve në studim, tha ai.

SHBA po investon deri në 25 objekte të ndryshme prodhuese në Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar në prodhimin e gjashtë vaksinave që po mbështeten nga Operacioni Warp Speed.

Një numër i vogël dozash të vaksinës janë duke u grumbulluar dhe pritet të jenë në dispozicion në nëntor dhe dhjetor.

Të fundit

Grenell me mesazh për komunitetin shqiptar në Amerikë

Richard Grenell, i dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi u është drejtuar shqiptaro-amerikanëve përmes një video mesazhi duke i inkurajuar që ta pran

Shefi i diplomacisë gjermane: Dialogu nuk ka alternativë tjetër përveç marrëveshjes gjithëpërfshirëse

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Mass, ka thënë se për Kosovën dhe Serbinë nuk ka alternativë tjetër përveç dialogut dhe marrëveshjes gjithëpërfshirëse. Shefi i diplo

Salih Mustafa deklarohet i pafajshëm para Speciales

Ish pjesëtari i UÇK-së, Salih Mustafa, është deklaruar sot i pafajshëm për akuzat për krime lufte para Gjykatës në Hagë. Gjatë seancës së sotme, Mustafa, e quajti Gjykatën Speciale si s

Rekord rastesh të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 932 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Delegacionet diskutojnë për zgjidhjen e pretendimeve financiare dhe pronën

Nesër në Bruksel flasim për financat dhe çështjen e pronave Zyra për media e kryeministrit të Kosovës ka njoftuar se nesër në takimin mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel do të diskutohet

Selimi: Kosova rrezikon t’i humb 300 milionë euro në arbitrazh

Kosova nuk e ka humbur asnjë rast në arbitrazh, por që rrezikohet që të humb 300 milionë euro. Së fundmi janë fituar dy raste, derisa gjatë këtij viti i janë mbrojtur vendit mbi 10 milionë

Info Tjera