MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/joe-biden.jpg

Joe Biden: Masakra e armenëve gjatë kohës së Perandorisë Osmane ishte një gjenocidPresidenti amerikan, Joe Biden, e ka përshkruar masakrën e armenëve në vitin 1915 si një gjenocid.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, vrasjet ndodhën gjatë ditëve në rënie të Perandorisë Osmane, paraardhëse e Turqisë së sotme.

Megjithatë çështja është shumë e ndjeshme, derisa Turqia pranon mizoritë por hedh poshtë termin “gjenocid”.

Një zyrtar amerikan për sa i përket rastit në fjalë, tha se lëvizja nuk kishte për qëllim të fajësonte Turqinë e sotme.

Sidoqoftë, ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, menjëherë reagoi në Twitter duke potencuar se qeveria e tij “nuk do të merrte mësime nga askush për historinë e tyre”.

Administrata e mëparshme amerikane nuk e kanë përdorin termin në deklaratat zyrtare mes shqetësimeve për dëmtimin e marrëdhënieve me Turqinë, e cila është aleate e NATO-s.

Armenia thotë se 1.5 milion njerëz u vranë në vitin 1915-1916, duke iu referuar masakrës si gjenocid.

“Kujtojmë të gjithë ata që vdiqën në gjenocidin armen të epokës Osmane dhe rivendosim vetën për të parandaluar një mizori të tillë, në mënyrë që të mos ndodh kurrë”, ka thënë Biden.

Presidenti Biden të shtunën u bë Presidenti i parë i SHBA-së që njohu zyrtarisht masakrën e armenëve nën Perandorinë Osmane si një gjenocid.

Të fundit

Takimi i parë Kurti – Vuçiq

Sot në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi, ku do të takohen kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç. Ndërsa për Qeverinë e Kosovës takimi i sotëm

Borrell: Kemi një momentum të ri dhe duhet ta shfrytëzojmë atë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nisur takimet të martën, më 15 qershor, në Bruksel në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve. Përfaqë

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

Info Tjera