MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/joe-biden.jpg

Joe Biden: Masakra e armenëve gjatë kohës së Perandorisë Osmane ishte një gjenocidPresidenti amerikan, Joe Biden, e ka përshkruar masakrën e armenëve në vitin 1915 si një gjenocid.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, vrasjet ndodhën gjatë ditëve në rënie të Perandorisë Osmane, paraardhëse e Turqisë së sotme.

Megjithatë çështja është shumë e ndjeshme, derisa Turqia pranon mizoritë por hedh poshtë termin “gjenocid”.

Një zyrtar amerikan për sa i përket rastit në fjalë, tha se lëvizja nuk kishte për qëllim të fajësonte Turqinë e sotme.

Sidoqoftë, ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, menjëherë reagoi në Twitter duke potencuar se qeveria e tij “nuk do të merrte mësime nga askush për historinë e tyre”.

Administrata e mëparshme amerikane nuk e kanë përdorin termin në deklaratat zyrtare mes shqetësimeve për dëmtimin e marrëdhënieve me Turqinë, e cila është aleate e NATO-s.

Armenia thotë se 1.5 milion njerëz u vranë në vitin 1915-1916, duke iu referuar masakrës si gjenocid.

“Kujtojmë të gjithë ata që vdiqën në gjenocidin armen të epokës Osmane dhe rivendosim vetën për të parandaluar një mizori të tillë, në mënyrë që të mos ndodh kurrë”, ka thënë Biden.

Presidenti Biden të shtunën u bë Presidenti i parë i SHBA-së që njohu zyrtarisht masakrën e armenëve nën Perandorinë Osmane si një gjenocid.

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera