MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/2425A7B4-C226-4A4C-B29B-3738BF6C90F3.jpeg

Keqësohet shëndeti i NavalnitShëndeti i opozitarit rus, Aleksei Navalni, po përkeqësohet dita-ditës në ambientet e burgut, as sa nuk po mundet të ndjejë pjesë të trupit.

44-vjeçari filloi të vuajë dënimin në muajin janar, me t’u kthyer nga Gjermania pasi, siç pretendon ai, agjentura ruse tentoi ta helmojë për vdekje.

Por javët e fundit, Navalni mësohet se ka kaluar disa sëmundje të vështira: hernie diskale, sëmundje respiratore dhe dhimbje të forta trupi.

“Aleksei ecën vetë. Ndjen dhimbje kur ecën. Një faktor shumë shqetësues është se sëmundja po përparon dukshëm dhe po ia bën të pandjeshme këmbët, pëllëmbët dhe kyçet e duarve,” shkroi në Twitter avokati i opozitarit pasi e vizitoi në qendrën spitalore ku po kurohet.

Për shkak të kushteve të këqija në burg, Navalni hyri javën e kaluar në grevë urie.

Sipas avokatit, ai vazhdon ta ndjekë grevën duke humbur rreth 1 kg peshë trupore përditë.

Sipas organizatës për të drejtat e njeriut, “Amnesty International”, ai gati po torturohet në burg dhe po vritet me ngadalë nga autoritetet.

Kritiku i presidentit Vladimir Putin qëndron në burg me akuzën e përvetësimit të fondeve, çështje e gjykuar në vitin 2014 dhe që Navalni thotë se është e motivuar politikisht.

Të fundit

Merkel pranoi dozën e parë të vaksinës AstraZeneca

Kancelarja gjermane Angela Merkel pranoi dozën e parë të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit të ri (COVID-19). Lajmin e bëri të ditur zëdhënësi qeveritar Steffen Seibert në Twitter,

OBSH: Po i afrohemi shkallës më të lartë të infeksionit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se rastet e koronavirusit vazhdojnë të rriten globalisht me ritme shqetësuese, ndërsa vuri në dukje se numri i r

14 të vdekur dhe 520 raste të reja me koronavirus

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar

Ja kur kthehen nxënësit në shkolla

Minsitrja e Arsmit, Arbërie Nagavci, ka bërë të ditur se nga e hëna të gjithë nxënësit do të iu rikthehen bankave shkollore. Ajo tha se mësimi do të vazhdojë pa kufizime për pjesëmarrje

Nis vaksinimi antiCOVID-19 për personat nga 75-79 me sëmundje kronike

Komiteti për vaksinim kundër COVID-19 njofton se nga sot për disa ditë me radhë, në Prishtinë dhe në të gjitha komunat, do të fillojë vaksinimi i personave të moshës 75-79 vjeç me sëmun

Zbulimi amerikan: Tërheqja nga Afganistani mund të përbëjë “rrezik të konsiderueshëm”

Zyrtarë të lartë të zbulimit amerikan thanë se plani për të tërhequr trupat nga Afganistani mund t’u japë grupeve terroriste si al-Kaida dhe Shtetit Islamik një mundësi për të rigjeneru

Info Tjera