MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/speciale-2.jpg

Kërkesa e re e Gjykatës SpecialeUebfaqja e Gjykatës Speciale ka publikuar të martën parashtresën e kryeprokurorit Jack Smith se kur duhet të nisë gjykimi ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit dhe aty theksohet se ky gjykim duhet të fillojë verës apo jo më vonë se shtatori.

“Mbrojtja duhet të ketë mundësi për t’u përgatitur për gjykim por duke pasur parasysh atë që ka ofruar mbrojtja, dhe kjo duhet të marrë muaj, jo vite. Për këtë arsye, kryeprokurori njofton që gjykimi të fillojë këtë verë, dhe jo më vonë se muaji shator 2021”, thuhet në njoftim.

Në seancën e parë statusore avokatët e të akuzuarve kishin kundërshtuar këtë qëndrim duke thënë se atyre u duhet më shumë kohë për t’u përgatitur për rastin.

Disa prej tyre kishin përmendur vitin 2022 si më idealin për të nisur gjykimi.

Të fundit

Rriten rastet e reja me koronavirus

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.683 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Sipas KQZ-së, 47 kandidatë për deputet kanë probleme me ligjin

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deri tani ka pranuar përgjigjet nga disa insitucione nëse kandidatët e partive politike për deputetë nuk do të mund të jenë pjesë e këtyre listave, për shkak

Inagurimi i Biden do të jetë ndryshe, ja me çfarë do zëvendësohen mbështetësit

Inagurimi është një ceremoni formale që shënon fillimin e presidencës së re. Biden do të zëvendësojë Trump kur të inagurohet si president ditën e sotme. Por ceremonia do të jetë ndryshe

Kosova me 5 mijë raste aktive me Covid-19

1 mijë e 420 raste të vdekjeve janë regjistruar në Kosovë. Që nga shfaqja e rasteve të para më 13 mars të vitit të kaluar, numri total i rasteve pozitive është 56.412 nga 211.689 persona t

Në fjalën e lamtumirës, Presidenti Trump uron administratën e re

President Trump is seen on a network monitor after his pre-recorded farewell speech was released, inside the Brady Press Briefing Room at the White House, Tuesday, Jan. 19, 2021, in Washington. (AP Ph

Subjektet politike nuk po e përfillin ligjin për barazi gjinore

Publikimi i listave zgjedhore nga partitë politike tregon se subjektet politike nuk po e përfillin ligjin për barazi gjinore. Shoqëria civile thotë se aq më keq është kur ligji nuk respektohet

Info Tjera