MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/kuvendi-lajm-780x439-1.png

Këta janë 120 deputetët e legjislaturës së tetë të KuvenditKomisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Sipas këtyre rezultateve, Lëvizja Vetëvendosje ka dalë partia fituese me 438 mijë e 334 vota apo 49.95%.

Partia e dytë ka dalë Partia Demokratike e Kosovës me 148 mijë e 296 vota apo 16.90%.

E treta renditet Lidhja Demokratike e Kosovës me 110 mijë e 978 vota apo 12.64%. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës është e katërta me 62 mijë e 111 vota apo 7.07% dhe Lista Serbe me 44 mijë e 404 vota apo 5.06%.

Sipas këtyre rezultateve LVV do t’i ketë 58 deputetë, PDK-ja do t’i ketë 19 deputetë, LDK-ja 15 deputetë, Lista Serbe 10 deputetë dhe AAK-ja 8 deputetë.

Më poshtë keni emrat e 120 deputetëve të legjislaturës së tetë të Kuvendit të Kosovës. /Telegrafi/

Të fundit

Tayna: Njerëzit po shokohen kur po iu tregoj se jam duke agjëruar

Reperja e njohur, Tayna, ua ka uruar së fundmi të gjithë ndjekësve të saj Muajin e Shenjtë të Ramazanit. Në të njëjtën kohë, ajo duket se është duke agjëruar përgjatë muajit të madh

Gjithçka që duhet të dini para se të merrni vaksinën Pfizer

Mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër koronavirusit pritet të arrijnë në Kosovë deri në fund të qershorit. Programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka

Emra të rinj, qëndrime të vjetra – Raport për Kosovën në OKB

Takimet informuese të Këshillit të Sigurimit për Kosovën mblidhen në bazë të rezolutës 1244 të vitit 1999. Sipas saj, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, duhet të informojë rregullisht a

Mbi 13 mijë raste aktive me COVID-19

98 mijë e 835 persona janë infektuar me COVID-19 që nga 13 marsi i vitit të kaluar kur edhe u shfaqën dy rastet e para pozitive me këtë virus. Shkak i infektimit me COVID-19 në Kosovë kanë v

Qeveria ndanë 60 milionë euro për blerjen e vaksinave

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar nismën për negocimin e marrëveshjes kornizë së kredisë ndërmjet Kosovës dhe Bankës Zhvillimore të Këshillit të Evropës për financimin

12 të vdekur dhe mbi 1 mijë të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar

Info Tjera