MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/kosovo22-1200x630-1.jpg

Kombet e Bashkuara konstatojnë se Kosova shkeli të Drejtat e Njeriut me dëbimin e 6 ‘gylenistëve’Grupi punues për Ndalim Arbitrar i cili vepron në kuadër të Këshillit për të Drejtat e Njeriut të Kombeve të Bashkuara, ka konstatuar se Kosova ka kryer shkelje të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut me dëbimin e gjashtë shtetasve turq.

Sipas raportit është konstatuar se dëbimi i gjashtë ‘gylenistëve’ ka qenë arbitrar dhe në kundërshtim me gjashtë nene të Deklaratës për Të Drejtat e Njeriut.

“Grupi i Punës jep mendimin vijues: Lidhur me Kosovën: Heqja e lirisë së Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan HüseyinGünakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan kanzkan, duke qenë në kundërshtim të neneve 2, 3, 8, 9, 10 dhe 19 të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, është arbitrar dhe hyn në kategoritë I, II, III dhe V”, thuhet në këtë raport.

Prandaj ka kërkuar nga Turqia që t’i lirojë menjëherë këta 6 shtetas turq: Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Hüseyin Günakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Özkan, ishin arrestuar në mars të vitit 2018 në Kosovë.

Të njëjtit ishin dërguar me një aeroplan drejt Turqisë derisa atje janë dënuar me burg.

Të fundit

Mbi 600 raste të reja dhe 12 të vdekur

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Çfarë vendimesh mori qeveria

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, ka zhvilluar mbledhjen e saj të rregullt, të 45-tën me radhë, ku ka shqyrtuar dhe miratuar vendime dhe dokumente të

Borrell: Kishte propozim për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në

Pasivizimi i adresave të shqiptarëve po ndryshon strukturën etnike në Luginën e Preshevës

Deputeti shqiptar në Parlamentin serb, Shaip Kamberi thotë se ka vite që Serbia ka nisur pasivizimin e adresave të shqiptarëve që jetojnë në tri komunat jugore, në Preshevë, Medvegjë dhe Bu

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19

Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një s

Çfarë do të ndodhë me botën në vitin 2021, sipas The Economist?

Teksa e gjithë bota vijon të jetë nën ankthin e pandemisë Covid-19, me shifrat e infektimeve dhe vdekjeve që vijojnë të shtohen, sytë e njerëzimit janë nga viti i ardhshëm, ku dëshira kry

Info Tjera