MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/127462602_1720752191432842_97075231323886141_n.jpg

Kosova dhe Letonia heqin tatimin e dyfishitëSot në Ambasadën e Letonisë në Stokholm, u nënshkrua Marrëveshja për Eliminimin e Tatimit të Dyfishtë dhe Parandalimin e Evazionit Fiskal.

Në kuadër të përmbushjes së kërkesave të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit me Bashkimin Evropian, Republika e Kosovës, respektivisht Ministria e Financave ka bërë përpjekje serioze në inicimin dhe nënshkrimin e marrëveshjeve për eliminimin e tatimit të dyfishtë me disa vende, veçanërisht me anëtarët e BE-së.

Deri më sot, Kosova ka nënshkruar 16 Marrëveshje për Eliminimin e Tatimit të Dyfishtë prej të cilave 15 kanë hyrë në fuqi. Sot u nënshkrua edhe marrëveshja me Letoninë ndërkohë që në proces të nënshkrimit është edhe marrëveshja me Lituaninë.

Të fundit

Rriten rastet e reja me koronavirus

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.683 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Sipas KQZ-së, 47 kandidatë për deputet kanë probleme me ligjin

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deri tani ka pranuar përgjigjet nga disa insitucione nëse kandidatët e partive politike për deputetë nuk do të mund të jenë pjesë e këtyre listave, për shkak

Inagurimi i Biden do të jetë ndryshe, ja me çfarë do zëvendësohen mbështetësit

Inagurimi është një ceremoni formale që shënon fillimin e presidencës së re. Biden do të zëvendësojë Trump kur të inagurohet si president ditën e sotme. Por ceremonia do të jetë ndryshe

Kosova me 5 mijë raste aktive me Covid-19

1 mijë e 420 raste të vdekjeve janë regjistruar në Kosovë. Që nga shfaqja e rasteve të para më 13 mars të vitit të kaluar, numri total i rasteve pozitive është 56.412 nga 211.689 persona t

Në fjalën e lamtumirës, Presidenti Trump uron administratën e re

President Trump is seen on a network monitor after his pre-recorded farewell speech was released, inside the Brady Press Briefing Room at the White House, Tuesday, Jan. 19, 2021, in Washington. (AP Ph

Subjektet politike nuk po e përfillin ligjin për barazi gjinore

Publikimi i listave zgjedhore nga partitë politike tregon se subjektet politike nuk po e përfillin ligjin për barazi gjinore. Shoqëria civile thotë se aq më keq është kur ligji nuk respektohet

Info Tjera