MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/KQZ-1-1.jpg

KQZ-ja zëvendësohen 13 deputetët e Kuvendit të KosovësKomisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) sot ka miratuar 13 rekomandimet për kandidatët e radhës që do të zëvendësojnë deputetët e deritashëm të Kuvendit të Kosovës.

Nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), deputetin

Daut Haradinaj do ta zëvendësojë Shemsedin Dreshaj.

Ndërsa nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV) do të jenë këto zëvendësime:

Donika Gërvalla Schwarz – Shqipe Isufi,

Arben Vitia – Enver Haliti,

Hekuran Murati – Mirsad Shkreta,

Faton Peci – Gramos Agusholli,

Liburn Aliu – Alban Bajrami,

Arbërie Nagavci – Yllza Hoti,

Hajrulla Çeku – Jahja Kokaj,

Rozeta Hajdari – Gresa Bytyqi Kelmendi,

Xhelal Sveçla – Hydajet Hyseni Kaloshi.

KDTP

Fikrim Damka – Enis Kervan

IRDK

Elbert Krasniqi – Fridon Lala

NDS

Emilija Redžepi – Samra Ilijaz

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera