MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/KQZ-1-1.jpg

KQZ-ja zëvendësohen 13 deputetët e Kuvendit të KosovësKomisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) sot ka miratuar 13 rekomandimet për kandidatët e radhës që do të zëvendësojnë deputetët e deritashëm të Kuvendit të Kosovës.

Nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), deputetin

Daut Haradinaj do ta zëvendësojë Shemsedin Dreshaj.

Ndërsa nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV) do të jenë këto zëvendësime:

Donika Gërvalla Schwarz – Shqipe Isufi,

Arben Vitia – Enver Haliti,

Hekuran Murati – Mirsad Shkreta,

Faton Peci – Gramos Agusholli,

Liburn Aliu – Alban Bajrami,

Arbërie Nagavci – Yllza Hoti,

Hajrulla Çeku – Jahja Kokaj,

Rozeta Hajdari – Gresa Bytyqi Kelmendi,

Xhelal Sveçla – Hydajet Hyseni Kaloshi.

KDTP

Fikrim Damka – Enis Kervan

IRDK

Elbert Krasniqi – Fridon Lala

NDS

Emilija Redžepi – Samra Ilijaz

Të fundit

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

1 mijë e 822 raste aktive me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107,447 raste nga 614,090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,243 raste të vdekjes. Num

Përfundon epoka 12 vjeçare e Netanyahut

Partitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër. Yair Lapid, udh

Info Tjera