MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/shutterstock_1660469317_600x400-780x439-1.jpg

Ky është numri i të infektuarve me coronavirus në botëNumri i përgjithshëm i njerëzve të infektuar me coronavirus në botë ka tejkaluar 17 milionë.   Sipas portalit Worldometers, 666.173 njerëz vdiqën si pasojë e infeksionit me COVID-19.

Më shumë se dhjetë milionë njerëz janë shëruar dhe më shumë se 5.8 milionë raste janë aktive.   

Numri më i lartë i pacientëve është në SHBA me 4,5 milionë, i ndjekur nga Brazili me rreth 2.5 milionë pacientë dhe India me 1.5 milion, transmeton Telegrafi.

Numrin më të madh të të vdekurve e kanë Shtetet e Bashkuara të Amerikvs (152,902), ndiqet nga Brazili (88.792), Mbretëria e Bashkuar (45.961), Meksika (44.876) dhe Italia (35,129).

Ndryshe, Kosova deri më tani ka regjistruar 7846 persona të infektuar, 196 të vdekur si dhe 4267 të shëruar. 

Të fundit

Ministria e Arsimit publikon tre skenarët për vitin e ri shkollor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka bërë të ditur se është në fazën përfundimtare të përgatitjeve për fillimin e vitit të ri shkollor 2020/2021 dhe po ashtu ka njoftuar për tre skenarët

Shkarkime në Ministrinë e Infrastrukturës

Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, bazuar në rekomandimet e Zyrës Kombëtare të Auditorit, ka marrë vendim për shkarkimin e “Njësive Zbatuese të Projekteve”, për shkak se gjatë t

Edhe 172 raste të reja me Covid-19

IKSHPK ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 506 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i ko

Miratohet projektligji për marrëveshje të huas ndërmjet Kosovës dhe BE-së në vlerë 100 milionë euro

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Avdullah Hoti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka mbajtur mbledhje korresponduese (mbledhje elektronike), në të cil

Nga sot testimi për COVID-19 edhe në laboratorët privatë

Duke nisur nga kjo javë, në Kosovë disa institucione shëndetësore private, të licencuara nga Ministria e Shëndetësisë, do të fillojnë të kryejnë teste serologjike dhe teste me metodën PC

Hapja e shkollave varet nga situata me coronavirus

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në përputhje me vendimin e Qeverisë, MASH dhe IKSHPK po përgatisin udhëzuesin për mënyrën e organizimit të vitit të ri shkollor, nga 1 sh

Info Tjera