MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/0a9fd133b54eb01d74afb95d150541c0.jpg

Lajçak: Normalizimi i marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë është absolutisht i mundurBashkimi Evropian është i bindur që një normalizim gjithëpërfshirës i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është absolutisht i mundur.

Kështu ka thënë Miroslav Lajçak, përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialog midis Kosovës dhe Serbisë, në një intervistë për media serbe Danas.

Kjo pasi sipas tij, kjo është edhe në interesin e tyre (Kosovës dhe Serbisë), në interesin e të gjithë rajonit dhe, natyrisht, në interesin e Bashkimit Evropian, gjithashtu.

Në këtë drejtim, Lajçak ka folur edhe për rolin e SHBA-së në këtë proces.

“BE dhe SHBA kanë një histori të gjatë dhe produktive të bashkëpunimit të ngushtë në Ballkanin Perëndimor, dhe në procesin e normalizimit të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë. Ky bashkëpunim ka sjellë rezultate të prekshme pozitive në vitet e fundit, dhe unë jam në kontakt të shpeshtë me kolegët e mi amerikanë, në mënyrë që të përgatisim një strategji të përbashkët dhe aktivitete të përbashkëta, dhe ne shpresojmë që një bashkëpunim më i ngushtë transatlantik”, citohet të ketë thënë Lajçak.

Ndërsa i pyetur nëse është optimist se një zgjidhje përfundimtare Kosovë-Serbi mund të arrihet së shpejti, përfaqësuesi i BE-së është përgjigjur pozitivisht.

“Në korrik, ne ramë dakord për të gjitha parametrat dhe elementet me presidentin Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin Avdullah Hoti. Ajo që duhet të bëjmë tani është të negociojmë përmbajtjen. Por, siç e them gjithmonë, shpejtësia e negociatave tona nuk varet nga Bashkimi Evropian ose nga unë si person. Ajo përcaktohet nga dy palët”, ka thënë ndër tjerash Lajçak.

Të fundit

Në Prekaz ndizet flakadani për Natën e Zjarreve

Epopeja e lavdishme e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës përmbyllet sonte me manifestimin Nata e Zjarreve në Prekaz. Disa prej ish-ushtarëve të UÇK-së e kanë ndezur flakadanin pranë Kullës s

DNV bën thirrje që të hetohen dyshimet për falsifikim me vota të kandidatëve

Demokracia në Veprim ka bërë thirrje që të hetohen dyshimet për falsifikim me vota të kandidatëve në Qendrën e Numërimit të Votave. DnV-ja i ka bërë thirrje Prokurorit të Shtetit që me

9 të vdekur dhe 548 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar

Dialogu me marrëveshje të neglizhuara

Tre vjet më parë, përfaqësuesit e kompanisë Stone Castle nga Rahoveci i Kosovës – e cila merret me përpunimin e rrushit dhe prodhimin e pijeve alkoolike – ishin nisur drejt kryeqyte

Si ta bësh Serbinë ta njohë Kosovën?

I dërguari i posaçëm i BE për dialogun Serbi-Kosovë, Miroslav Lajçak, theksoi në vizitën e tij në Beograd se dialogu Beograd-Prishtinë është thelbësor për të dyja palët dhe se status-q

Ambasada e Italisë kujton veprën e familjes Jashari përmes një videoje të veçantë (VIDEO)

Në Kosovë po shënohet sot dita e dytë e Epopesë së UÇK-së, në nderim të veprës së komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij të cilët u vranë nga forcat serbe 23 vjet më p

Info Tjera