MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/20160712_EP-039702A_ABE_011-640x427-1.jpg

Lajçak sot takohet me Presidentin dhe liderët e partive politikeEmisari evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, është duke qëndruar në një vizitë zyrtare në Kosovë.

Gjatë ditës së djeshme ai u takua me kryeministrin e vendit, Avdullah Hotin dhe kryekuvendaren, Vjosa Osmanin.

Vizitat me krerët shtetërorë e partiakë, Lajçak pritet t’i vazhdojë edhe sot.

Agjenda e emisarit evropian për dialogun Miroslav Lajcak takim me presidentin Hashim Thaçi (Presidencë, ora 09:35)

takim me kryetarin e Vetëvendosjes, Albin Kurti (LVV, ora 10:40)

takim me kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli (PDK, ora 11:40)

takim me kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj (AAK, ora 13:45)

takim me Peshkopin e Ipeshkvisë së Rashkës dhe Prizrenit, Teodosije (Ora 15:40)

takim me kryetarin e Nismës, Fatmir Limaj (NISMA, ora 16:20)

takim me kryetarin e AKR-së, Behgjet Pacolli (AKR, ora 17:00)

takim me kryetarin e Listës Serbe, Goran Rakiq (Ora 17:40)

takim me përfaqësuesit e minoriteteve joserbe (Ora 18:20)

takim me deputetin e PDK-së, Enver Hoxhaj (Grupi Parlamentar i PDK-së në Kuvendin e Kosovës, ora 19:00

Të fundit

Dyfishohen rastet

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.608 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Dyshime për viktima pas tërmetit shkatërrues në qytetin e shumë shqiptarëve

Tërmeti me magnitudë 7 ballë deri tani ka shembur 20 godina në qytetin turk të Izmirit, ndërsa shumë të tjera janë dëmtuar rëndë. Deri tani po ashtu flitet për dhjetëra viktima, por ende

Mësuesit kërkojnë të punojnë nga shtëpia

Sindikata për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK) në Maqedoni ka kërkuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës që ta rishqyrtojë vendimin për mësimin me prezencë fizike, gjegjësisht t’i le

Miratohet projekt-buxheti për vitin 2021

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar projekt-buxhetin 2 milardë e 412 milionë euro për vitin 2021. I kënaqur me këtë buxhet u shpreh kryeministri Avdullah Hoti, i cili tha ësht

Dialogu Kosovë-Serbi – Një hap tjetër përpara me këndvështrime të ndryshme

Pas një muaj ndërprerje Prishtina dhe Beogradi zhvilluan në Bruksel edhe një raund bisedimesh në nivel ekspertësh të përfaqësuar nga kordinatori shtetëror i Kosovës Skënder Hyseni dhe ai i

Engel: SHBA-ja duhet të luaj rol aktiv për zgjidhjen e çështjes Kosovë-Serbi

Më pak se një javë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, kongresmeni demokrat Eliot Engel thotë se çfarëdo administrate të jetë në fuqi, duhet t’i kushtojë rëndësi zgjid

Info Tjera