MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/corona-virus-qkuk.jpg

Mbi 3500 raste aktive me COVID-19 në KosovëJavëve të fundit, Kosova vazhdon të regjistrojë numër të lartë të të vdekurve dhe të të infektuarve me koronavirus.

Që nga fillimi i pandemisë në mars, deri më tash betejën me këtë virus e kanë humbur 236 persona.

Kurse, numri i të infektuarve ka arritur në 8 mijë e 554, derisa janë shëruar 4 mijë e 730 persona.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), janë 3 mijë e 588 raste aktive me koronavirus.

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe 224 raste të reja dhe nëntë persona kanë vdekur, kurse 152 janë shëruar.

Nga dje, autoritetet vendore kanë ashpërsuar masat për të parandaluar përhapjen e mëtejme të virusit.

Në orët e mbrëmjes në gjithë Kosovën, Policia së bashku me inspektorët kanë zhvilluar një aksion të madh, me ç’rast janë mbyllur lokale dhe janë shqiptuar gjoba për ata që nuk i kanë respektuar masat anti-COVID-19. 

Të fundit

142 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, shërohen 201 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 466 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve n

BE reagon për takimin e thirrur nga SHBA

Bashkimi Evropian i konsideron Shtetet e Bashkuara të Amerikës si partner të rëndësishëm në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, pasi thotë se ndajnë qëllimet e njëjta në rajon. Kështu ka

Mali i Zi hap kufijtë me Kosovën

Drejtori i Institutit të Shëndetit Publik në Podgoricë, Boban Mugosha theksoi se kufijtë do të happen për shtetasit e Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë, Kosovës, Bosnjë – Hercegovinës d

Më 2 shtator dialogu kalon në SHBA

I dërguari special për dialog Richard Grenell ka njoftuar se përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë do të takohen në Shtëpinë e Bardhë më 2 shtator. Këtë takim e ka komentuar kryeministri H

Haradinaj: SHBA duhet të jetë ndërmjetësuese e marrëveshjes Kosovë-Serbi

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka kërkuar që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të jenë ndërmjetësues të marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi. Duke shpërndarë

Nisin patrullimet e përbashkëta në Karaçevë

KFOR-i ka njoftuar se së bashku me Policinë e Kosovës do të nisin patrullimet e përbashkëta në fshatin Karaçevë të Kamenicës “Komanda Rajonale e KFOR-it Lindje filloi sot për të pla

Info Tjera