MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/policia-1.jpg

Mbi 800 tiketa për mos mbajtje të maskësVetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 872 tiketa për mosrespektim të ligjit COVID-19.

Ndryshe, Ligji për Pandeminë ka 29 nene, ndërsa rregullon çështjen e parandalimit, menaxhimit dhe kontrollit të pandemisë COVID-19.

Në nenin 24 të këtij ligji rregullohet çështja e orareve të lëvizjes dhe gjobat në rast mosrespektimi.

E, neni 26 rregullon çështjen e izolimit dhe karantinës gjatë pandemisë COVID-19.

Ndërsa, në nenin 24 pika 5 të këtij Ligji, të gjithë ata të cilët nuk mbajnë maskë do të dënohen me 35 euro.

Të fundit

Biden telefonon Merkelin: Flasin për dialogun Kosovë-Serbi

ShBA-ja dhe Gjermania ranë dakord të koordinojnë politikat e tyre të jashtme për Ballkanin Perëndimor. Një angazhim i tillë u mor drejtpërdrejt gjatë telefonatës së parë midis presidentit

Rama flet për vaksinën anti-Covid

Kryeministri Edi Rama foli për vaksinën anti-Covid, duke thënë se ditët në vijim do të japë lajme të mira. Kreu i qeverisë u shpreh se është në kontakte të vazhdueshme me kompaninë Pfiz

Kjo është gjendja e rrugëve

Ministria e Infrastrukturës njofton të gjithë qytetarët se kompanitë e mirëmbajtjes në orët e mbrëmjes dhe të mëngjesit kanë intervenuar me kripë për shkak të temperaturave të ulëta s

Kurz: Serbia s’mund të hyjë në BE pa normalizimin e raporteve me Kosovën

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, ka deklaruar se Serbia duhet të jetë e vetëdijshme se nuk do pranohet në Bashkimin Evropian, pa normalizimin e plotë të marrëdhënieve me Kosovën. Një q

Fiaskoja e vaksinimit në Europë

BE ndodhet në drejtim të vaksinimit shumë më pas Britanisë së Madhe dhe SHBA-së. Pas problemeve organizative në fillim, tani mungojnë vaksinat. Komisioni Europian kishte porositur rreth 8 mil

10 të vdekur dhe 311 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Info Tjera