MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/received_587183261937275.jpeg

Mbi 900 të vdekur në KosovëQë nga 13 marsi kur edhe janë paraqitur dy rastet e para pozitive me COVID-19 në Kosovë, numri i të infektuarve deri më që kanë rezultuar pozitiv ka shkuar në 34 mijë e 940 raste, ndërsa u shëruan 21 mijë e 396.

Mirëpo shkak i infektimit me SARS CoV2 kanë vdekur 926 persona.

Sipas të dhënave të fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) janë 12 mijë e 618 raste aktive me COVID-19.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 645 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 12 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 2 raste (80, 72 vjeç), Pejë 2 raste (88, 75 vjeç), Deçan 1 rast (85 vjeç), Ferizaj 1 rast (76 vjeç), Gjakovë 1 rast (68 vjeç), Mitrovicë 1 rast (53 vjeç), Prishtinë 1 rast (86 vjeç), Prizren 1 rast (82 vjeç), Rahovec 1 rast (80 vjeç), Shtime 1 rast (71 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 34.940 raste nga 132.728 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 926 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 353 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 21.396 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.618”, thuhet në njoftimin e fundit të IKSHPK-së.

Ndërkohë që komuna e Prishtinës vazhdon ta ketë numrin me të lartë të infektuarve me koronavirus.

Të fundit

Rriten rastet e reja me koronavirus

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.683 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Sipas KQZ-së, 47 kandidatë për deputet kanë probleme me ligjin

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deri tani ka pranuar përgjigjet nga disa insitucione nëse kandidatët e partive politike për deputetë nuk do të mund të jenë pjesë e këtyre listave, për shkak

Inagurimi i Biden do të jetë ndryshe, ja me çfarë do zëvendësohen mbështetësit

Inagurimi është një ceremoni formale që shënon fillimin e presidencës së re. Biden do të zëvendësojë Trump kur të inagurohet si president ditën e sotme. Por ceremonia do të jetë ndryshe

Kosova me 5 mijë raste aktive me Covid-19

1 mijë e 420 raste të vdekjeve janë regjistruar në Kosovë. Që nga shfaqja e rasteve të para më 13 mars të vitit të kaluar, numri total i rasteve pozitive është 56.412 nga 211.689 persona t

Në fjalën e lamtumirës, Presidenti Trump uron administratën e re

President Trump is seen on a network monitor after his pre-recorded farewell speech was released, inside the Brady Press Briefing Room at the White House, Tuesday, Jan. 19, 2021, in Washington. (AP Ph

Subjektet politike nuk po e përfillin ligjin për barazi gjinore

Publikimi i listave zgjedhore nga partitë politike tregon se subjektet politike nuk po e përfillin ligjin për barazi gjinore. Shoqëria civile thotë se aq më keq është kur ligji nuk respektohet

Info Tjera