MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/06/merkel-1.jpg

Merkel: Merreni seriozisht koronavirusin, rreziku ende s’ka kaluarKancelarja gjermane Angela Merkel ka paralajmëruar njerëzit të mos injorojnë rreziqet e paraqitura nga koronavirusi, duke thënë se pandemia nuk ka mbaruar – dhe situata në vend mbetet serioze.

“Rreziku i paraqitur nga koronavirusi mbetet serioz”, tha Kancelarja Angela Merkel të shtunën në mesazhin e saj javor.

“Është e lehtë të harrohet sepse Gjermania në mënyrë të arsyeshme ka trajtuar krizën deri më tani, por kjo nuk do të thotë që rreziku është shmangur”, tha Merkel, duke treguar për shfaqjen e shpërthimeve rajonale ditët e fundit.

“Merreni seriozisht, sepse situata është serioze”, përsëriti ajo, shkruan DË.

“Vetëm politikanët nuk do të jenë në gjendje t’i japin fund përhapjes së virusit”, tha Merkel, duke shtuar se kërkon që të gjithë të veprojnë me përgjegjësi.

“Ne të gjithë duhet ta shohim atë si detyrimin tonë të përbashkë, dhe të kuptojmë se duke ndjekur rregullat për distancën minimale fizike, maskat dhe higjienën e duarve, secili prej nesh kontribuon në fatin tonë të përbashkët”.

Të fundit

Cramon: Si të përgatitet Kosova për zgjedhjet e parakohshme në mes të pandemisë

Më 14 shkurt Kosova do të mbajë zgjedhje të parakohshme parlamentare, pasi Gjykata Kushtetuese vendosi që formimi i qeverisë së qershorit 2020 ishte antikushtetues. Që nga zgjedhjet e fundit t

Donald Trumpit do i ndalohet të mbajë poste të larta në administratën amerikane?

Disa ligjvënës amerikanë kanë thënë se presidenti Donald Trump duhet të skualifikohet nga mbajtja e një posti politik sërish, pas fajësimit të tij të mërkurën për nxitjen e një turme q

U fajësua për herë të dytë, si do të bëhet gjykimi i Trumpit për “pushtimin” e Kongresit?

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan  votoi pro ngritjes së akuzave për shkarkimin e Presidentit Donald Trump, pasi e fajësojnë për nxitjen e protestuesve që u futën në datë 6 janar

Nesër reshje të dobëta bore, në fundjavë acari siberik përfshin Kosovën

Ditëve në vijim moti do të jetë më ftohtë në vendin tonë.  Siç njofton Prishtinaweather, të enjten do të ketë reshje të dobëta bore, ndërkaq në fundjavë acari siberik përfshin edhe

KQZ: 888 qendra të votimit në mbarë Kosovën, më 14 shkurt

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në vend ka miratuar listën e qendrave të votimit, për zgjedhjet e parakohshme të cilat do të zhvillohen me 14 shkurt.  Në zgjedhjet e përgjithshme do të jenë

Lajçak zbulon datën e takimit mes Kosovës dhe Serbisë

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka konfirmuar se nuk do të organizojë ndonjë raund të ri të dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit,

Info Tjera