MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/merkel.jpeg

Merkel pranoi dozën e parë të vaksinës AstraZenecaKancelarja gjermane Angela Merkel pranoi dozën e parë të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit të ri (COVID-19).

Lajmin e bëri të ditur zëdhënësi qeveritar Steffen Seibert në Twitter, i cili shpërndau gjithashtu një foto të certifikatës së vaksinimit së kancelares Merkel.

“Jam e lumtur që kam marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca sot. Faleminderit të gjithëve që marrin pjesë në fushatën e vaksinimit dhe të gjithëve që janë vaksinuar. Vaksinimi është çelësi i tejkalimit të pandemisë”, shkroi Merkel pas vaksinimit.

Dozën e parë të vaksinës AstraZeneca e pranoi gjithashtu edhe ministri i Financave Olaf Scholz.

Në Gjermani, që nga 27 dhjetori 2020, kur filloi imunizimi masiv, më shumë se 15,4 milionë njerëz kanë marrë dozën e parë të vaksinës COVID-19 dhe 5,4 milionë njerëz kanë marrë dozën e dytë.

Të fundit

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

1 mijë e 822 raste aktive me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107,447 raste nga 614,090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,243 raste të vdekjes. Num

Përfundon epoka 12 vjeçare e Netanyahut

Partitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër. Yair Lapid, udh

Info Tjera