MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/merkel.jpeg

Merkel pranoi dozën e parë të vaksinës AstraZenecaKancelarja gjermane Angela Merkel pranoi dozën e parë të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit të ri (COVID-19).

Lajmin e bëri të ditur zëdhënësi qeveritar Steffen Seibert në Twitter, i cili shpërndau gjithashtu një foto të certifikatës së vaksinimit së kancelares Merkel.

“Jam e lumtur që kam marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca sot. Faleminderit të gjithëve që marrin pjesë në fushatën e vaksinimit dhe të gjithëve që janë vaksinuar. Vaksinimi është çelësi i tejkalimit të pandemisë”, shkroi Merkel pas vaksinimit.

Dozën e parë të vaksinës AstraZeneca e pranoi gjithashtu edhe ministri i Financave Olaf Scholz.

Në Gjermani, që nga 27 dhjetori 2020, kur filloi imunizimi masiv, më shumë se 15,4 milionë njerëz kanë marrë dozën e parë të vaksinës COVID-19 dhe 5,4 milionë njerëz kanë marrë dozën e dytë.

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera