MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/SHKOLLA-2-600x360-1.jpg

Ministri i arsimit tregon planin përfundimtar të mbajtjës së mësimitKëtë e ka konfirmuar sot ministri i Arsimit, Ramë Likaj në një takim që pati me përfaqësuesit e SBASHK-ut dhe komunave, shkruan lajmi.net.

Ai tha se mësimi do të ndahet në dy faza, faza e parë më 14 shtator ku mësimin nisin institucionet parashkollore, klasat 1,2,3,6 dhe klasat 10 në shkolla.

“Sot Kryesia e Kolegjiumit të DKA-ve na ka thirrur në takim dhe e komunikuam vendimin e Qeverisë për fillimin e vitit shkollor në dy faza. Faza e parë që është 14 shtator fillon me institucionet parashkollore, klasat 1,2 3 6 edhe klasat 10 në shkolla. Edhe klasa 4-5 do të fillojë sipas skenarit A, mësim të kombinuar ose prezencë në shkollë”, tha ministri Likaj.

E më 21 shtator do të fillojnë mësimin klasat 7,8,9,11 dhe 12.

Ndryshe, paraprakisht Likaj sot ka pasur edhe një takim tjetër me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj.

Ky i fundit kërkoi që mësimi të nis sipas planifikimit dhe të kryhen të gjitha përgatitjet e nevojshme për mbarëvajtjen e tij.

Të fundit

113 të shëruar dhe 47 raste me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Azerbajxhani dhe Armenia vazhdojnë luftimet, bota apelon për armëpushim

Pavarësisht thirrjeve ndërkombëtarë për vetëpërmbajtje, Armenia dhe Azerbajxhani kanë vazhduar për të dytën ditë me radhë luftime të ashpra, për shkak të rajonit të kontestuar të Nag

Hoti: Kemi qeverinë stabile, asociacioni nuk diskutohet

Kryeministri Avdullah Hoti edhe njëherë tha se tema e asociacionit nuk do të hapet më. “Asociacioni nuk diskutohet, do të kujdesen qe procesin e dialogut të shkojë përpara, nëse për ndonj

3 të vdekur në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

Paralajmërimi i frikshëm i OBSH: Mund të kemi 2 milionë viktima nga COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar nga një rritje masive e numrit të viktimave nga pandemia e Coronës. Në SHBA numri i të infektuarve me Corona kaloi ndërkohë në një mil

Veteranët paralajmërojnë protesta

Për më shumë se tetë orë, dje është mbajtur e rrethuar ndërtesa e OVL-UÇK-së. Policia e EULEX-it, ka arrestuar figurat kryesore të kësaj organizate, ndërsa ka konfiskuar CD e materiale tj

Info Tjera