MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/23333306_web1_20201113121156-5faec92bd19eca4c5a62f4e7jpeg.jpg

Miratohet përdorimi i testit të Covid-19 që realizohet në kushte shtëpiakeTesti i koronavirusit në shtëpi i ‘Abbott Laboratories’ është autorizuar për përdorim emergjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA, tha kompania të mërkurën, pasi kombi po përjeton një rritje të rasteve dhe testimi është shumë i kërkuar.

Abbott thotë se pret të prodhojë 30 milion teste të saj BinaxNOW, në tremujorin e parë të 2021 dhe 90 milion të tjerë në tremujorin vijues, të cilat do të kushtojnë 25 dollarë.

Testi jep rezultate në rreth 15 minuta, sipas Abbott, dhe mund të përcaktohet nga shtëpia pa dërguar mostra në një laborator.

Ofruesi i zgjidhjeve shëndetësore dixhitale eMed ka bashkëpunuar me Abbott për të menaxhuar procesin dhe u dërgon rezultatet klientëve dhe autoriteteve të shëndetit publik shtetëror dhe lokal përmes aplikacionit të Abbott, shkruan Forbes.

Të fundit

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

1 mijë e 822 raste aktive me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107,447 raste nga 614,090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,243 raste të vdekjes. Num

Përfundon epoka 12 vjeçare e Netanyahut

Partitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër. Yair Lapid, udh

Info Tjera