MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/masat-e-reja-1280x720-1.jpg

Ndryshon kategorizimi, ja cilat komuna hynë në zonën e kuqeMinistria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka bërë katergorizimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh.

Me kategorizimin e ri, nga sot e deri më 12 mars, në zonën e kuqe janë këto 14 komuna: Zveçani, Mitrovica e Veriut, Prishtina, Fushë Kosova, Kamenica, Leposaviqi, Peja, Zubin Potoku, Gjilani, Obiliqi, Gjakova, Kllokoti, Mitrovica e Jugut dhe Lipjani.

Në zonën e verdhë janë 13 komuna: Vushtrria, Podujeva, Ferizaji, Deçani, Vitia, Rahoveci, Graçanica, Prizreni, Novobërda, Suhareka, Kaçaniku, Shtimja dhe Istogu.

Në zonën e gjelbër janë 11 komuna: Skenderaj, Klina, Drenasi, Dragashi, Juniku, Malisheva, Mamusha, Shterpca, Hani i Elezit, Parteshi dhe Ranillugu.

Komunat që kanë pësuar ndryshime gjatë kësaj jave janë:
Mitrovica e Veriut nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe
Mitrovica e Jugut nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe
Leposaviqi nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe
Gjilani nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe
Gjakova nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe
Kamenica nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e kuqe
Zubin Potoku nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e kuqe
Kllokoti nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e kuqe
Shtime nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
Istog nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
Deçani nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
Rahoveci nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
Prizreni nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
Novobërda nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
Suhareka nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë
Kaçaniku nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdh

Të fundit

Tayna: Njerëzit po shokohen kur po iu tregoj se jam duke agjëruar

Reperja e njohur, Tayna, ua ka uruar së fundmi të gjithë ndjekësve të saj Muajin e Shenjtë të Ramazanit. Në të njëjtën kohë, ajo duket se është duke agjëruar përgjatë muajit të madh

Gjithçka që duhet të dini para se të merrni vaksinën Pfizer

Mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër koronavirusit pritet të arrijnë në Kosovë deri në fund të qershorit. Programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka

Emra të rinj, qëndrime të vjetra – Raport për Kosovën në OKB

Takimet informuese të Këshillit të Sigurimit për Kosovën mblidhen në bazë të rezolutës 1244 të vitit 1999. Sipas saj, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, duhet të informojë rregullisht a

Mbi 13 mijë raste aktive me COVID-19

98 mijë e 835 persona janë infektuar me COVID-19 që nga 13 marsi i vitit të kaluar kur edhe u shfaqën dy rastet e para pozitive me këtë virus. Shkak i infektimit me COVID-19 në Kosovë kanë v

Qeveria ndanë 60 milionë euro për blerjen e vaksinave

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar nismën për negocimin e marrëveshjes kornizë së kredisë ndërmjet Kosovës dhe Bankës Zhvillimore të Këshillit të Evropës për financimin

12 të vdekur dhe mbi 1 mijë të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar

Info Tjera