MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/covid-3.jpg

Në Kosovë edhe 19 viktima dhe 711 raste të reja me COVID-19Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se në 24 orët e fundit 19 pacientë kanë vdekur nga koronavirusi dhe janë regjistruar 711 raste të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton ky virus.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 4 raste (78, 71, 67, 64 vjeç), Prizren 4 raste (75, 72, 72, 62 vjeç), Vushtrri 2 raste (80, 72 vjeç), Drenas 1 rast (75 vjeç), Ferizaj 1 rast (56 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (73 vjeç), Gjakovë 1 rast (77 vjeç), Klinë 1 rast (57 vjeç), Malishevë 1 rast (66 vjeç), Pejë 1 rast (78 vjeç), Prishtinë 1 rast (78 vjeç), Skenderaj 1 rast (52 vjeç)”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Numri i rasteve të reja të infektimeve vjen pas testimit të 1.633 mostrave.

IKSHPK njofton po ashtu se në 24 orët e fundit, 721 pacientë janë shëruar.

Të fundit

Shqipëria krijon komision hetimor për raportin e Dick Martyt

Kuvendi i Shqipërisë i ka dhënë dritën e gjelbër formimit të Komisionit që do të hetojë raportin e Dick Martyt. Pro formimit të këtij komisioni kanë votuar 85 deputetë, derisa 12 të tje

Rekord rastesh të vdekjeve brenda 24 orëve

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.510 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Tre ish-presidentët bëjnë vaksinën publikisht për të rritur besimin e qytetarëve

Obama, Clinton dhe George W.Bush kanë deklaruar se do të realizojnë vaksinën për koronavirus drejtpërdrejtë në televizion, një mënyrë kjo sipas tyre për t’i treguar qytetarëve rëndësi

Paralajmërimi i shkencëtarëve gjerman për Covid-19

Studiuesit kanë identifikuar qeliza të pazhvilluara të gjakut që mund të sinjalizojnë ndërlikimet e koagulimit tek të infektuarit me COVID-19. Rastet për të qenë potencialisht të rënda mu

Mbi 13 mijë raste aktive

Të premten e 13 marsit 2020-të në Kosovë u raportua për dy raste të cilat kishin rezultuar pozitiv me COVID-19. Që nga kjo ditë e deri më tash, ka shkuar në 40 mijë e 672 numri i të infekt

Kushtetuesja jep afatin e vendimit për votën e Arifit

Pikërisht sot pritej një vendim për fatin e qeverisë Hoti, por Gjykata Kushtetuese pret deri më datën 7 dhjetor me shkrim argumentet përplotësuese nga palët. Prandaj deri më 7 dhjetor nuk ka

Info Tjera