MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/vacc-1.jpg

Nga vijnë dhe ku shkojnë vaksinat e koronavirusit në botëBota kaloi një fazë shumë të rëndësishme të vaksinës së koronavirusit gjatë kësaj jave: janë prodhuar mbi 1 miliard doza.

“Prodhimi vazhdon me ritme të larta. Ndërsa u deshën disa muaj për të arritur në një miliard doza, ne do të arrijmë dy miliardë deri në fund të majit”, sipas të dhënave nga Airfinity, një kompani e informacionit dhe analizave shkencore..

Kina është prodhuesi më i madh dhe eksportuesi më i madh, veçanërisht tani që India po frenon eksportet për të luftuar një valë të dytë të ashpër të këtij virusi.

Rusia, Zvicra, Koreja e Jugut, Brazili dhe Afrika e Jugut po prodhojnë doza, por mbeten prapa pesë prodhuesve në grafikun e poshtëm.

SH.B.A-ja ka mbajtur pothuajse të gjithë rezervën e saj për përdorim të brendshëm, por pret që të bëhet një eksportues kryesor pasi të plotësohen nevojat e brendshme.

SH.B.A-ja ka administruar gjithashtu dozat më të shumta deri më tani, me 23% të totalit global, sipas “Our World in Data”.

Sipas shifrave 21% e të gjitha vaksinave kanë ardhur në Kinë, 14% në Indi, 5% në Mbretërinë e Bashkuar dhe 4% në Brazil. Kontinenti i Afrikës ka administruar vetëm 1.6% të totalit./Monitor

Të fundit

Takimi i parë Kurti – Vuçiq

Sot në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi, ku do të takohen kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç. Ndërsa për Qeverinë e Kosovës takimi i sotëm

Borrell: Kemi një momentum të ri dhe duhet ta shfrytëzojmë atë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nisur takimet të martën, më 15 qershor, në Bruksel në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve. Përfaqë

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

Info Tjera