MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/Covid-19-coronavirus.jpg

OBSH: Mbi 461 mijë raste të reja për 24 orë në botëMë shumë se 461 mijë raste të reja me koronavirus janë konfirmuar në botë në 24 orët e fundit dhe më shumë se 8 mijë e 300 persona kanë vdekur, njoftoi sot Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Sipas OBSH-së, 461 mijë e 606 infeksione të reja dhe 8 mijë e 363 vdekje janë regjistruar në 24 orët e fundit.

Numri më i lartë i infeksioneve të reja, 44 për qind u regjistrua në Evropë, pasuar nga Amerika Veriore dhe Jugore dhe Azia Juglindore.

Shtetet e Bashkuara kanë numrin më të lartë të pacientëve dhe vdekjeve që nga fillimi i shpërthimit të sëmundjes infektuese në dhjetor 2019 në Kinë.

Të fundit

Takimi i parë Kurti – Vuçiq

Sot në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi, ku do të takohen kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç. Ndërsa për Qeverinë e Kosovës takimi i sotëm

Borrell: Kemi një momentum të ri dhe duhet ta shfrytëzojmë atë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nisur takimet të martën, më 15 qershor, në Bruksel në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve. Përfaqë

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

Info Tjera