MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/South-Africa’s-COVID-19-testing-capacity-increased-with-60-new-mobile-lab-units-launched.jpg

OBSH: Nuk ka shkop magjik për Covid-19Zgjidhjet që kemi në dispozicion tani mund të na ndihmojnë ta mundim shtypim dhe ta kontrollojmë koronavirusin, deklaroi drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus në konferencën e zakonshme për median për pandeminë Covid-19.

“Italia, Spanja dhe Koreja e Jugut janë shembuj të suksesshëm”, theksoi ai.

“Nuk ka një shkop magjik kundër këtij virusi. Zgjidhja është në duart tona”, shtoi Ghebreyesus.

“Duhet të bëjmë gjithçka që është e nevojshme, jo vetëm qeveritë, por edhe shoqëritë në tërësi”, përfundoi ai.

Të fundit

Asnjë i vdekur nga virusi

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 592 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i

BE kërkon shtrëngim të masave

Bashkimi Evropian (BE) u bëri thirrje sot vendeve anëtare që të forcojnë urgjentisht masat për të kontrolluar vatrat e reja të epidemisë dhe për të shtypur valën e re të koronavirusit.

Hoti: Asociacioni nuk diskutohet

Takimi i radhës i dialogut Kosovë-Serbi, i planifikuar të mbahet më 28 shtator në Bruksel ende është në pikëpyetje nëse do të ndodh. Shkak për këtë është raportuar të jetë refuzimi i

Nisin arrestimet nga specialja

Ish- eprori i UÇK-së Sali Mustafa u arrestua sot nga Zyra e Prokurorit të Specializuar. “Salih Mustafa u arrestua sot në Kosovë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në bazë të një fletarr

Rrjedhja e dokumenteve sekrete nga Haga mund ta rrezikojë punën e gjykatës

“Mendoj se është një krizë e vërtetë” – me këto fjalë e komenton rrjedhjen e pretenduar të dokumenteve nga Prokuroria e Specializuar në Hagë Dr. Mark Ellis, drejtor ekzekutiv i Sh

Ukraina mund të njoh Kosovën

Zv.ministri i jashtëm ukrainas, Vasyl Bodnar, në një interviste paralajmëroi një njohje të mundshme të shtetit të Kosovës nga Kievi zyrtar. Sipas diplomatit ukrianas, nuk duhet të bëhen par

Info Tjera