MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/thumbs_b_c_b7ee85959cbd7092ce9b72fb6134178e.jpg

Osmani sfidon shtetin: Vota për numrin 1 është rezistencë qytetare kundër shtetit të kapurUshtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, i ka dalë në mbrojtje kreut të listës së përbashkët Vetëvendosjes, Albin Kurtit, për arsyen e mos-lejimit të kandidimit si kandidat për deputet në zgjedhjet qëndrore të 14 shkurtit.

Osmani, në Rubikon ka deklaruar se tendenca të këtilla, siç thotë ajo, duke u thirrur mbi ligjin që të mos lejojnë kundërshtarët politik të kandidojnë, i ngjanë me dikë.

“Mënyra se si po keqpërdoret kjo më ngjan me BRSS, ku kundërshtarëve politik iu ndalohet të kandidojnë, duke u thirre në atë që po zbatojnë ligjet”, deklaroi Osmani.

Sipas saj, vota për numrin 1 (Kurtin) është rezistencë qytetare kundër shtetit të kapur.

Ajo tutje u deklarua edhe lidhur me formimin e një subjekti të ri politik nga ana e saj. E pyetur nëse ka emërtime konkrete të partisë politike, ajo ka thënë se ka tri sosh por se nuk ka dhënë emra.

Kurti nuk ka arritur të certifikohet si kandidat për deputet, për shkak të problemeve me ligjin në tri vitet e fundit, ashtu siç e përcakton Ligji i Përgjithshëm për Zgjedhjet.

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera