MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/FB_IMG_1601719610182.jpg

Paralajmërohet fond për shqiptarët në Mal të ZiMinistrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Melisa Haradinaj-Stublla, gjatë ditës së sotme ka nënshkruar një memorandum bashkëpunimi me kryetarin e Federatës Pan–Shqiptare “Vatra” që është me seli në SHBA.

Haradinaj-Stublla gjatë nënshkrimit të memorandumit ka paralajmëruar se do të ngritet edhe një fond për shqiptarët në Mal të Zi, njofton Klan Kosova.

Organizata “Vatra” mund të them lirisht që është ambasada e parë shqiptarë në SHBA. Kjo ditë për ne është e veçantë pas nënshkrimit të këtij memorandumi”.

” Sot kemi lidhur besën dhe fjalën zyrtarisht me “Vatrën”, do të krijojmë një program për të promovuar vlerat tona shqiptare”.

“Edhe marrëveshja e nënshkruar dje me Qeverinë e Shqipërisë për ngritjen e fondit për Luginën e Preshevës shënon një hap për forcimin e shqiptarëve ku do që janë, dhe këtë do ta bëjmë edhe për shqiptarët në Malin e Zi, ka qenë zotim i dy shteteve”, dhe per të përmirësuar gjendjen ku do të mbeten.

“Është një ditë e veçantë sot që bashkë me “Vatrën” nënshkruajmë këtë memorandum. Do të krijojmë një program për të promovuar vlerat tona shqiptare. Marrëveshja për ngritjen e fondit për Luginën e Preshevës shënon një hap për forcimin e shqiptarëve ku do që janë dhe për të përmirësuar gjendjen e tyre ku do që mbeten, këtë do ta bëjmë edhe për shqiptarët në Malin e Zi, ka qenë zotim i dy shteteve”.

Ndërsa kryetari i “Vatrës”, Elmi Berisha, është shprehur i lumtur me nënshkrimin e këtij memorandumi.

“Kemi bashkëpunuar tash e 20 vite me Qeveritë e Kosovës dhe Shqipërisë, kësaj radhe kemi menduar që t’i betonizojmë veprimet tona dhe një marrëveshje të tillë do ta kemi edhe më Shqipërinë”.

Të fundit

514 raste pozitive me CoViD-19 dhe tre të vdekur në Kosovë

Tre të vdekur e 514 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit, ka konfirmuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. “Gjatë 24 orëv

Masat e reja kufizuese

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar në faqen zyrtare masat e reja për mbrojtje nga COVID-19, derisa ka njoftuar se këto masa do të hyjnë në fuqi nga e hëna. Por, këto masa do të rishikoh

Dyfishohen rastet

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.608 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Dyshime për viktima pas tërmetit shkatërrues në qytetin e shumë shqiptarëve

Tërmeti me magnitudë 7 ballë deri tani ka shembur 20 godina në qytetin turk të Izmirit, ndërsa shumë të tjera janë dëmtuar rëndë. Deri tani po ashtu flitet për dhjetëra viktima, por ende

Mësuesit kërkojnë të punojnë nga shtëpia

Sindikata për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK) në Maqedoni ka kërkuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës që ta rishqyrtojë vendimin për mësimin me prezencë fizike, gjegjësisht t’i le

Miratohet projekt-buxheti për vitin 2021

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar projekt-buxhetin 2 milardë e 412 milionë euro për vitin 2021. I kënaqur me këtë buxhet u shpreh kryeministri Avdullah Hoti, i cili tha ësht

Info Tjera