MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/netanyahu-780x439-1.jpg

Përfundon epoka 12 vjeçare e NetanyahutPartitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër.

Yair Lapid, udhëheqësi i partisë qendrore Yesh Atid, njoftoi se ishte formuar një koalicion me tetë fraksione. Nën një marrëveshje rotacioni, kreu i partisë së krahut të djathtë Yamina, Naftali Bennett, pritet të shërbejë si kryeministër fillimisiht, përpara se t’i dorëzohej posti z Lapid.

Po ashtu, duhet të ketë një votim parlamentar përpara se qeveria të betohet.

Në një deklaratë, Lapid tha se e kishte informuar presidentin Reuven Rivlin për marrëveshjen, duke shtuar: “Unë zotohem që kjo qeveri do të punojë në shërbim të të gjithë qytetarëve izraelitë, atyre që e votuan atë dhe atyre që nuk e bënë atë.

Një imazh i publikuar në mediat izraelite tregoi Lapid, Bennett dhe kreun e partisë islamike Raam, Mansour Abbas, duke nënshkruar marrëveshjen, një marrëveshje që shumë e menduan të pamundur.

Abbas u tha gazetarëve: “Vendimi ishte i vështirë dhe kishte disa mosmarrëveshje, por ishte e rëndësishme të arriheshin marrëveshje”.

Ai tha se kishte “shumë gjëra në këtë marrëveshje për të mirën e shoqërisë arabe”.

Në shënimin e tij drejtuar presidentit, Z Lapid tha se ai do të kryesonte qeverinë së bashku me Z. Bennett, të cilin ai pritet ta zëvendësojë si kryeministër në 27 gusht 2023.

Rivlin i ka bërë thirrje parlamentit të mblidhet sa më shpejt të jetë e mundur për të votëbesim.

Nëse koalicioni nuk arrin të fitojë mbështetjen e një maxhorance në Knesset me120 vende, ekziston rreziku që vendi të shkojë në zgjedhje për herë të pestë në dy vjet.

Anëtarët e koalicionit përfshijnë spektrin e plotë të politikës izraelite. Palët kanë pak gjëra të përbashkëta politikisht, përveç planit të tyre për të zëvendësuar Netanyahun.

Ata janë:

Yesh Atid (i qendrës) – udhëhequr nga Yair Lapid (17 vende)

Kahol Lavan (Blu dhe Bardhë) (i qendrës) – udhëhequr nga Benny Gantz (tetë)

Israel Beiteinu (nacionalist i djathtë) – udhëhequr nga Avigdor Lieberman (shtatë)

Partia Social Demokratike – udhëhequr nga Merav Michaeli (shtatë)

Yamina (e djathtë) – e udhëhequr nga Naftali Bennett (shtatë)

Neë Hope (nga e djathta) – e udhëhequr nga Gideon Sa’ar (gjashtë)

Meretz (i majtë, social-demokratik) – i udhëhequr nga Nitzan Horouitz (gjashtë)

Raam (Islam) – i udhëhequr nga Mansour Abbas (katër)

Të tetë fraksionet është e nevojshme që të kalojnë shifrën e 61 deputetëve, të shumicës.

Bisedimet maratonë të së mërkurës u zhvilluan në një hotel pranë Tel Aviv, me një numër të madh çështjesh – nga legalizimi i kanabisit te gjobat për ndërtime të paligjshme deri te rotacioni i posteve të komitetit të zgjedhjes gjyqësore – të gjitha në rendin e ditës.

Media izraelite sugjeroi që jo të gjithë elementët u finalizuan dhe kjo ende mund të krijojë dyshime nëse koalicioni do të fitojë votën e besimit.

Partia e krahut të djathtë të Netanyahut, Likud, fitoi më shumë vende në sondazhin jo përfundimtar të marsit, por ai nuk ishte në gjendje të formonte një koalicion qeverisës, pasi iu dha mandati. Netanyahu e kishte quajtur qeverinë e re të propozuar “mashtrimin e shekullit”, duke thënë se ajo rrezikon shtetin dhe popullin e Izraelit.

Të fundit

Kuvendi shkarkon Metën me 104 vota pro

Me 104 vota pro dhe 7 kundër, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar raportin me gjetjet e shkeljeve të presidentit Ilir Meta nga Komisioni Hetimor. Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi tha se dy vota kanë qen

Bisedimet Kosovë – Serbi, me 15 qershor

Bashkimi Evropian tha të mërkurën se takimi i radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, do të mbahet me 15 qershor në

Diskutohet për Procesin e Berlinit

Nën drejtimin e ministrit të jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, zhvillohet të martën, 8.6. konferenca e ministrave te jashtëm të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Procesit të Berlinit.

Mbi 1 mijë raste aktive në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se aktualisht në vend janë një mijë e 74 persona me virusin COVID-19 aktiv. Që nga fillimi i pandemisë e deri tani janë infektuar 107 mijë

1 mijë e 822 raste aktive me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 107,447 raste nga 614,090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2,243 raste të vdekjes. Num

Von der Leyen premton angazhim për liberalizim të vizave

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë një letër nga Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen. Zonja Von Der Leyen, në letër, më tej ka shkruar se perspekti

Info Tjera