MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/netanyahu-780x439-1.jpg

Përfundon epoka 12 vjeçare e NetanyahutPartitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër.

Yair Lapid, udhëheqësi i partisë qendrore Yesh Atid, njoftoi se ishte formuar një koalicion me tetë fraksione. Nën një marrëveshje rotacioni, kreu i partisë së krahut të djathtë Yamina, Naftali Bennett, pritet të shërbejë si kryeministër fillimisiht, përpara se t’i dorëzohej posti z Lapid.

Po ashtu, duhet të ketë një votim parlamentar përpara se qeveria të betohet.

Në një deklaratë, Lapid tha se e kishte informuar presidentin Reuven Rivlin për marrëveshjen, duke shtuar: “Unë zotohem që kjo qeveri do të punojë në shërbim të të gjithë qytetarëve izraelitë, atyre që e votuan atë dhe atyre që nuk e bënë atë.

Një imazh i publikuar në mediat izraelite tregoi Lapid, Bennett dhe kreun e partisë islamike Raam, Mansour Abbas, duke nënshkruar marrëveshjen, një marrëveshje që shumë e menduan të pamundur.

Abbas u tha gazetarëve: “Vendimi ishte i vështirë dhe kishte disa mosmarrëveshje, por ishte e rëndësishme të arriheshin marrëveshje”.

Ai tha se kishte “shumë gjëra në këtë marrëveshje për të mirën e shoqërisë arabe”.

Në shënimin e tij drejtuar presidentit, Z Lapid tha se ai do të kryesonte qeverinë së bashku me Z. Bennett, të cilin ai pritet ta zëvendësojë si kryeministër në 27 gusht 2023.

Rivlin i ka bërë thirrje parlamentit të mblidhet sa më shpejt të jetë e mundur për të votëbesim.

Nëse koalicioni nuk arrin të fitojë mbështetjen e një maxhorance në Knesset me120 vende, ekziston rreziku që vendi të shkojë në zgjedhje për herë të pestë në dy vjet.

Anëtarët e koalicionit përfshijnë spektrin e plotë të politikës izraelite. Palët kanë pak gjëra të përbashkëta politikisht, përveç planit të tyre për të zëvendësuar Netanyahun.

Ata janë:

Yesh Atid (i qendrës) – udhëhequr nga Yair Lapid (17 vende)

Kahol Lavan (Blu dhe Bardhë) (i qendrës) – udhëhequr nga Benny Gantz (tetë)

Israel Beiteinu (nacionalist i djathtë) – udhëhequr nga Avigdor Lieberman (shtatë)

Partia Social Demokratike – udhëhequr nga Merav Michaeli (shtatë)

Yamina (e djathtë) – e udhëhequr nga Naftali Bennett (shtatë)

Neë Hope (nga e djathta) – e udhëhequr nga Gideon Sa’ar (gjashtë)

Meretz (i majtë, social-demokratik) – i udhëhequr nga Nitzan Horouitz (gjashtë)

Raam (Islam) – i udhëhequr nga Mansour Abbas (katër)

Të tetë fraksionet është e nevojshme që të kalojnë shifrën e 61 deputetëve, të shumicës.

Bisedimet maratonë të së mërkurës u zhvilluan në një hotel pranë Tel Aviv, me një numër të madh çështjesh – nga legalizimi i kanabisit te gjobat për ndërtime të paligjshme deri te rotacioni i posteve të komitetit të zgjedhjes gjyqësore – të gjitha në rendin e ditës.

Media izraelite sugjeroi që jo të gjithë elementët u finalizuan dhe kjo ende mund të krijojë dyshime nëse koalicioni do të fitojë votën e besimit.

Partia e krahut të djathtë të Netanyahut, Likud, fitoi më shumë vende në sondazhin jo përfundimtar të marsit, por ai nuk ishte në gjendje të formonte një koalicion qeverisës, pasi iu dha mandati. Netanyahu e kishte quajtur qeverinë e re të propozuar “mashtrimin e shekullit”, duke thënë se ajo rrezikon shtetin dhe popullin e Izraelit.

Të fundit

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur gazetaria e pavarur është duke u përballur me presion në r

Alt: Fjalët ngushëlluese të BE zhgënjejnë më tej Ballkanin

Deputetja e Bundestagut e FDP-së, Renate Alt, anëtare e Komisionit të Jashtëm të Bundestagut dhe raportuese e grupit parlamentar të liberalëve për Europën Lindore e Juglindore në një pronon

Draghi, Scholz apo Macron? Kush do të jetë lideri i ri i Evropës

Angela Merkel e dominoi Evropën. Ajo ishte de fakt një udhëheqëse e kontinentit në njëperiudhë krize. Për 16 vite me radhë Merkel e ka përdorur pragmatizmin e saj të kujdesshëm dhe të qet

Kongresmenë amerikanë letër Bidenit për tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë

Shtatë Kongresmenë të SHBA-së i kanë dërguar një letër Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken për tensionin e fundit të krijuar mes Kosovës dhe Serbisë mbi recipr

Info Tjera