MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/trump-biden-1.jpg

Pesë ditë para zgjedhjeve presidenciale në SHBAPesë ditë para zgjedhjeve presidenciale, kandidatët kryesorë po i përqendrojnë sot fushatat në shtetin juglindor të Floridës.

Në çdo zgjedhje që nga viti 1996, fituesi i Floridës ka marrë presidencën.

Florida ka 29 nga të 270 votat elektorale të nevojshme për të fituar zgjedhjet.

Presidenti Donald Trump e fillon ditën e tij të fushatës me një tubim në qytetin Tampa para se të udhëtojë në mbrëmje në Karolinën e Veriut.

Ish Nënpresidenti Joe Biden do të flasë në qarkun Broward pasdite dhe më pas shkon në Tampa në mbrëmje.

Sipas një mesatareje të sondazheve kryesore të përpiluara nga Real Clear Politics, presidenti Trump është pas zotit Biden në Miçigan, Pensilvani dhe Uiskonsin, ndërsa dy kandidatët janë pothuajse barabar në Florida dhe Karolinën e Veriut.

Presidenti Trump tha të mërkurën se gëzon mbështetje shumë më të madhe në shtetet e lëkundura se ç’tregojnë anketat, ku rivali i tij Joe Biden rezulton me epërsi.

“Shifrat në anketa i kam shumë të mira. Ju nuk i shihni shifrat e vërteta,” tha presidenti.

Anketat e tregojnë zotin Biden me një epërsi 7-8% në shkallë vendi, por në shtetet e lëkundura diferenca është sa gjysma e kësaj.

“Kemi pasur rritje në të gjitha shtetet që përmendni ju,” tha presidenti, i cili shtoi se është shumë mirë në Florida, Karolinën e Veriut dhe Pensilvani dhe se kryeson në Miçigan dhe Uiskonsin.

Më shumë se 75 milionë njerëz kanë votuar tashmë gjashtë ditë përpara ditës zyrtare të zgjedhjeve, më shumë se gjysma e numrit të përgjithshëm të votave që u hodhën në vitin 2016.

Ekspertët e votimit thonë se pjesëmarrja mund të jetë më e larta që nga viti 1908, kur arriti në 65%.

Të fundit

Pendarovski: Pak shanse për çeljen e shpejtë të negociatave me BE

Përpjekjet e Bullgarisë për të sjellë në tryezën e negociatave çështjen e identitetit po bllokojnë aktualisht përpjekjet e Maqedonisë së Veriut që të hapë këtë dhjetor negociatat e a

Zgjedhjet në Podujevë dhe në veri të Mitrovicës, ky është reagimi i Zyrës së BE-së

Mbajtjen e zgjedhjeve në komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut në kohën kur vendi po përballet me pandeminë COVID-19 e ka vlerësuar shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë,

Rikonfirmohet fitorja e Biden në Uiskonsin

Uiskonsi përfundoi rinumërimin e votave të zgjedhjeve presidenciale të dielën, duke konfirmuar fitoren e demokratit Joe Biden ndaj presidentit Donald Trump në një nga shtetet vendimtare. Presid

16 të vdekur dhe 626 raste të reja me CoVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëar i Shëndetit Publik bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 1.505 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të

Në Podujevë votojnë 29 mijë votues, në Mitrovicë të Veriut 7 mijë

Procesi zgjedhor në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut është duke u zhvilluar në atmosferë të qetë dhe të kënaqshme. Kështu ka thënë Kryetarja e KQZ-së Valdete Daka. “

Evropa regjistron 400 000 viktima nga koronavirusi

Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë

Info Tjera