MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/1440x810_cmsv2_85f951b2-e3a4-5658-971c-a3a6af5e0d5f-5087984.jpg

Protesta në të gjithë Italinë për masat anti-COVIDProtesta të dhunshme shpërthyen të hënën në mbrëmje në të gjithë Italinë për kufizimet e reja në përpjekje për të frenuar përhapjen masive të COVID.

Në fillim qytetarët protestuan në Romë dhe Napoli, por gjatë mbrëmjes protesta pati në të gjithë vendin dhe protestuesit hodhën bomba me benzinë kundër policëve.

Në Milano u përdor gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit, ndërsa dhuna masive u raportua edhe në Napoli.

Demonstratat filluan menjëherë pasi urdhrit të qeverisë kombëtare për të mbyllur restorantet, baret, palestrat dhe kinematë në orën 18:00.

Shumë rajone gjithashtu kanë vendosur ndalimin e qarkullimit gjatë natës, ku përfshihen disa rajone.

Kundër masave të qeverisë kanë dalë dhe bizneset e vogla, të cilat argumentojnë se janë ende duke u rikuperuar nga ky bllokim i parë dhe mbyllja e dytë mund t’i falimentojnë ato.

Të fundit

Osmani shfuqizon vendimin për konsuj

Në përputhje me përgjegjësitë e saj kushtetuese si dhe bazuar në praktikat diplomatike e konsullore, u.d. Presidentja, dr. Vjosa Osmani-Sadriu sot ka shfuqizuar katër dekrete për konsuj të p

704 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.651 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve

Çka po paralajmëron kryeministri Hoti

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka njoftuar se së shpejti do të përmbyllet analiza rreth rishikimit funksional të ambasadave të Kosovës nëpër botë. Hoti këtë njoftim ia ka përcjell

Mbi 800 tiketa për mos mbajtje të maskës

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 872 tiketa për mosrespektim të ligjit COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë ka 29 nene, ndërsa rregullon çështjen e parandali

Një vaksinë mund të mos i jap fund krizës me koronavirus

Pavarësisht pritjeve për qasje në vaksinë për koronavirus brenda disa javëve, Shteteve të Bashkuara dhe amerikanëve do t’iu duhen disa muaj – ndoshta edhe i tërë viti 2021 – përpara s

Kuvendi mblidhet të premten dhe të hënën

Gjatë ditës së sotme kryesia e Kuvendit së Kosovës, drejtuar nga Vjosa Osmani, mbajti mbledhjen e radhës në të cilën u vendos që Kuvendi të mblidhet në seancë plenare të premtën në ora

Info Tjera