MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/virus.jpg

Rekorde infektimesh të rejaOrganizata Botërore e Shëndetësisë ka njoftuar se tashmë prej tre ditësh resht ka pasur një rekord infektimesh në të gjithë botën.

Sipas njoftimit në faqen zyrtare, ditën e djeshme ka pasur 383 359 raste të reja, apo ndryshe më shumë se 7.9% raste se më parë.

Europa dje ka regjistruar në 24 orët e fundit 123 684 infeksione ose ndryshe 8.3% raste më shumë se sa rekordi i regjistruar më parë.

OBSH njofton se në total momentalisht Europa ka 6.8 milionë të infektuar që po kurohen.

Përgjatë gjithë pandemisë njoftohen rreth 37 milion të infektuar .

Megjithatë ekspertët kanë njoftuar të gjitha shtetet për një rishikim të masave të marra, por janë shprehur kategorikisht kundër një mbyllje të dytë, teksa ka sugjeruar që të shtohet përkujdesi për më të rriskuarit.

Në Kosovë, numri i rasteve pozitive me virusin korona në Kosovë që nga 13 marsi kur edhe u paraqitën dy rastet e para ka shkuar në 16 e 179 nga 74 mijë e 586 persona të dyshimtë.

Nga të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) bëhet e ditur se deri më tani 14 mijë e 335 persona kanë arritur që ta mposhtin virusin korona.

Ndërsa, në vend janë 1 mijë e 197 raste aktive me COVID-19.

Të fundit

Dyfishohen rastet

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.608 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi

Dyshime për viktima pas tërmetit shkatërrues në qytetin e shumë shqiptarëve

Tërmeti me magnitudë 7 ballë deri tani ka shembur 20 godina në qytetin turk të Izmirit, ndërsa shumë të tjera janë dëmtuar rëndë. Deri tani po ashtu flitet për dhjetëra viktima, por ende

Mësuesit kërkojnë të punojnë nga shtëpia

Sindikata për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK) në Maqedoni ka kërkuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës që ta rishqyrtojë vendimin për mësimin me prezencë fizike, gjegjësisht t’i le

Miratohet projekt-buxheti për vitin 2021

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar projekt-buxhetin 2 milardë e 412 milionë euro për vitin 2021. I kënaqur me këtë buxhet u shpreh kryeministri Avdullah Hoti, i cili tha ësht

Dialogu Kosovë-Serbi – Një hap tjetër përpara me këndvështrime të ndryshme

Pas një muaj ndërprerje Prishtina dhe Beogradi zhvilluan në Bruksel edhe një raund bisedimesh në nivel ekspertësh të përfaqësuar nga kordinatori shtetëror i Kosovës Skënder Hyseni dhe ai i

Engel: SHBA-ja duhet të luaj rol aktiv për zgjidhjen e çështjes Kosovë-Serbi

Më pak se një javë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, kongresmeni demokrat Eliot Engel thotë se çfarëdo administrate të jetë në fuqi, duhet t’i kushtojë rëndësi zgjid

Info Tjera