MP Plus http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/maskat-6-korrik.jpg

Rritje e shpejtë e infektimeve me koronavirus në Francë dhe SpanjëRritja e frikshme e rasteve të reja me koronavirus në shumë vende të Bashkimit Evropian, rrit ankthin dhe pasigurinë se vjeshta do të godasë më rëndë vendet e unionit.

Franca raporton plot 3776 të infektuar të tjerë me koronavirus në ditën e fundit, shifër kjo që nuk ishte përsëritur që nga lehtësimi i masave të izolimit.

Gjithashtu Drejtori i Shëndetit Publik bëri me dije se 17 persona të tjerë humbën jetën duke e çuar bilancin total të fataliteteve në 30.468.

Spanja shënoi gjithashtu një numër të lartë të personave të infektuar me koronavirus brenda 24 orëve.

Sipas autoriteteve zyrtare 3715 persona të tjerë janë prekur nga Sars Covid-2 një bilanc ky që nuk raportohej prej fundit të majit.

Të fundit

Kosova me 1 mijë e 778 raste aktive me COVID-19

Numri i të infektuarve me virusin korona që nga 13 marsi kur edhe u paraqitën dy rastet e para pozitive me COVID-19 në Kosovë, numri i të infektuarve ka shkuar në 15 mijë e 208. Ndërsa numri

Greqia dhe Turqia bien dakord për bisedime

Greqia dhe Turqia të martën ranë dakord të rinisnin bisedimet në një përpjekje për të zgjidhur pretendimet e tyre të diskutueshme detare në Mesdhe. Njoftimi nga Athina dhe Ankaraja erdhi pa

Paralajmërohet lehtësimi i masave

Komiteti për koordinim dhe vlerësim të situatës emergjente me COVID-19 ka zhvilluar sot një takim, nga ku është thënë se gjendja epidemiologjike në vend është stabile. Ministri i Shëndet

Trump flet në OKB për marrëveshjen

Në një fjalim për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, mbajtur virtualisht, presidenti amerikan, Donald Trump, tha se 75 vjet pas Luftës së Dytë Botëtore dhe themelimit të OKB

CDC: Koronavirusi nuk përhapet përmes ajrit

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) hoqi të hënën udhëzimet paralajmëruese për transmetimin e mundshëm nga ajri të koronavirusit, duke thënë se projekt-reko

Hoti kërkon kujdes edhe pse është vënë nën kontroll virusi

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19. Ai gjatë një vizite në ShSKUK duke diskutuar me drejtorët e Klinikave është shprehur optimist se ven

Info Tjera